doktor nemocniceZlepšit informovanost veřejnosti, ale i zdravotníků o nemocech ledvin, o možnostech jejich časného zjištění, prevence a léčby, je cílem Světového dne ledvin, k němuž se pravidelně hlásí i lékaři českobudějovické nemocnice. Agentuře Mediafax to v úterý řekla Marie Pešková, zástupkyně primáře interny.

Letošní Světový den ledvin, vyhlašovaný každoročně Mezinárodní federací nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologickou společností, se uskuteční ve čtvrtek 8. března. „Každý desátý člověk naší populace trpí onemocněním ledvin. Až 90 procent lidí však o postižení svých ledvin neví, nemocné ledviny nebolí, proto je tak těžké jejich poškození včas odhalit. Pravidelné vyšetření krve a moči, krevního tlaku, zejména v rámci preventivních prohlídek u praktických lékařů je proto zásadně důležité,“ uvedla Pešková, která je také vedoucí lékařka Hemodialyzačního střediska Nemocnice České Budějovice.

REKLAMA

Mezi léčebné metody, které nahrazují funkce ledvin, patří hemodialýza, takzvaná umělá ledvina a peritoneální dialýza. Nejkvalitnější způsob léčby představuje transplantace ledviny. V České republice je léčeno v roce 2012 v dialyzačním programu na 6500 pacientů, více než 4000 pacientů žije s funkční transplantovanou ledvinou.

Každým rokem lékaři v České republice transplantují ledvinu přibližně 350 pacientům, z toho asi 20 ledvin se získává od žijícího dárce. Na novou ledvinu čeká podle Národního registru více než 600 pacientů. 

A proto je mottem právě letošního Světového dne ledvin Daruj ledvinu pro zachování života. Informace lékařů tak akcentují problematiku transplantací ledvin s důrazem na význam dárcovství orgánů od žijících dárců.

„Mezi přednosti transplantace ledviny od žijícího dárce patří dlouhodobá funkce transplantované ledviny, další výhodou je, že transplantaci od žijícího dárce lze naplánovat preemptivně, to znamená, že transplantace ledviny se provádí ještě před zahájením náhrady ledvinných funkcí v pravidelném dialyzačním programu,“ poznamenala Pešková.

Dárcem ledviny, který je označován jako žijící dárce, může být každý člověk starší 18 let, který chce nezištně poskytnout orgán svému příbuznému či jinak blízké osobě, jako je manžel, partner, kamarád, tedy emotivně spřízněný člověk.

„Zdravotní stav každého dárce se bezplatně podrobně vyšetří, aby i po darování ledviny mohl dárce žít stejně kvalitním životem, jakým žijí jeho vrstevníci. Po odběru ledviny se každý dárce pečlivě celoživotně sleduje,“ připomněla Pešková.

Hemodialyzační středisko Nemocnice České Budějovice je vybaveno 15 lůžky s veškerým technickým zázemím, které umožňuje provedení všech interních hemoeliminačních technik. Zároveň pečuje o pacienty, kteří se léčí peritoneální dialýzou. Poskytuje náhradu ledvinných funkcí pro pacienty z okresu České Budějovice a jeho blízkého okolí.

V pravidelném dialyzačním programu se stará o více než 80 pacientů, u většiny nemocných je náhrada ledvinných funkcí zajištěna hemodialyzačními technikami, 10 procent se léčí peritoneální dialýzou. Ročně středisko provede více než 10 000 výkonů.

Významnou částí tohoto specializovaného lékařského pracoviště pokrývá akutní program, který poskytuje náhradu ledvinných funkcí i pacientům z jiných oblastí Jihočeského kraje. Jsou to komplikovaní pacienti s onemocněním srdce, cév, s infekčními chorobami. S chorobami krve či intoxikacemi. Provoz hemodialyzačního střediska je nepřetržitý. O pacienty pečuje 13 dialyzačních sester, dvě ošetřovatelky a dva lékaři.

Interní oddělení Nemocnice České Budějovice funguje v současné době jako klasická interna s nediferencovaným příjmem nemocných. Součástí jsou četné odborné ambulance, ve kterých na část úvazku pracují starší lékaři - specialisté.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA