Metoda Spinal Touch je v České republice teprve krátce (od konce srpna 2006), přesto si již našla pro svou účinnost mnoho příznivců a dokázala pomoci mnoha lidem. Doufáme, že na těchto stránkách naleznete dostatek informací o této šetrné terapeutické metodě. V případě zájmu můžete využít naše diskusní fórum. Metoda Spinal Touch je velice jemná neinvazivní a příjemná doteková terapie, při které se pomocí jemných doteků stimulují akupresurní body, meridiánové dráhy a reflexní zóny nacházející se na hýždích, zádech, krku, hlavě a na břiše. Tato metoda působí na tělo jako na celek. Nesnaží se řešit pouze dílčí problémy, ale vychází z předpokladu, že je-li harmonizován celek, bude harmonizována i příčina bolesti a tím dojde k jejímu ozdravění. Tělo si samo najde svoji cestu.

Metoda Spinal Touch se používá při mnoha různých potížích. Především je však zaměřena na oblast páteře, srovnání těžiště a držení těla. Dále na odstranění následků každodenní psychické i fyzické zátěže a především stresu. Pro její bezpečnost, šetrnost a nenáročnost na vybavení si získala mnoho příznivců na celém světě.

Historie Spinal Touch
Za úplný počátek metody Spinal Touch můžeme brát období před více jak 80ti lety, kdy velice významný americký doktor Dr. John Hurley aplikoval své celoživotní zkušenosti a znalosti z různých oblastí medicíny i ze svého původního povolání stavebního inženýra a statika do jedinečné metody, kterou dále rozvíjel se svou žačkou a posléze i manželkou Helen Sandersovou. Tuto, na svojí dobu velice působivou a účinnou metodu nazvali „Aquarian Age Healing“ neboli „Léčení Věku Vodnáře“ a popsali ve stejnojmenné knize, která vyšla roku 1932. Jeho cílem bylo vytvořit metodu, která by byla účinná na mnoha úrovních člověka zároveň (komplexní), metodu, která by nebyla technicky obtížná a nevyžadovala příliš odborné znalosti (dostupná a naučitelná), metodu, která by měla minimální kontraindikace (pro všechny). Tento na první pohled složitý úkol se mu však povedl lépe než čekal.

Hurley měl několik žáků, mimo jiné chiropraktika Dr. Francise Goese. Dr. Goes naučil tuto metodu chiropraktika Dr. W. LaMara Rosquista. Ten Hurleyovu metodu pozměnil, rozpracoval a prý i zdokonalil. Poté jí přijal za svojí, přejmenoval na Spinal Touch a po více než 40 let jí učil, používal a propagoval. Nyní Dr. Rosquist vyučuje metodu Spinal Touch na své klinice v americkém Salt Lake City a také prostřednictvím korespondenčních kurzů, jenž jsou velmi obsáhlé a propracované. Avšak pouze informativní, nikoli praktické.

Do České republiky se tato jedinečná terapeutická metoda dostala teprve nedávno díky paní Dr. Mary Staggs, která zde vedla v Ratajích nad Sázavou dva čtyřdenní odborné pobytové kurzy v srpnu roku 2006.


Pro koho je tato metoda určena?
Tato metoda je naprosto univerzální a použitelná prakticky pro kohokoli bez rozdílu věku, či zdravotního stavu.
Dětem pomáhá odstranit špatné držení těla a s ním související zlozvyky, napomáhá ke správnému vývoji.
Teenagerům pomáhá částečně srovnat jejich hormonální systém a psychický stav.
Sportovcům pomáhá regenerovat, zvyšovat výkonnost, odstranit bolesti a problémy po úrazech.
Pracujícím lidem pomáhá odstranit únavu, ztuhlost zad i odstranit různé tělesné a psychické bloky.
Starším lidem pomáhá udržet vitální stav organismu a optimální funkci celého pohybového aparátu.
Všem pomáhá lépe vypadat, lépe se cítit i lépe působit na své okolí.
Indikace metody Spinal Touch:
- vychýlení, ztuhlost obratlů a problémy s meziobratlovými ploténkami
- stres, úzkostlivé stavy, migrény, chronická únava
- artritida, poruchy pohyblivosti a citlivosti končetin
- astma, problémy s dýcháním
- bolesti zádového svalstva, bolesti páteře
- poruchy rovnováhy
- ztuhlost ramen a krku, problémy s krční páteří
- kyfóza, lordóza, skolióza
- roztroušená skleróza
- mravenčení v končetinách
problémy během těhotenství a po něm
- poruchy vidění, nepravidelné vyměšování, hučení v uších, zranění ze sportu, aj.
Má tato terapie nějaké nežádoucí vedlejší účinky ?
Nemá, pokud bylo tělo nějakou dobu zkřivené, je zapotřebí několika terapeutických sezení, aby se do něj najednou neuvolnilo příliš mnoho toxinů. Malé procento lidí může zakoušet den či dva po terapii lehké pocity ztuhlosti či mírné bolestivosti, ale většina pocítí uvolnění okamžitě.
Kontraindikace metody Spinal Touch:
Nejsou známy. Existují však částečné kontraindikace a to: epilepsie, infekční onemocnění, horečnatá onemocnění a onemocnění kůže v místech, kde se terapeut dotýká těla klienta.

REKLAMA