Pacienti na Vysočině se dnes mohou zbavit bezbolestně a velmi rychle hemoroidů. Umožňuje to unikátní přístroj, který vlastní Nemocnice sv. Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí. Přístroj dokáže naprosto přesně a rychle najít problém a během jedné rychlé operace jej odstranit. Další výhodou je, že lidé mohou jít krátce po zákroku z nemocnice domů a účinnost nové metody je až 95 procentní. Přístroj vyhledá hemoroid uvnitř konečníku ultrazvukem, najde jeho kořen a v druhé fázi umožní chirurgovi přesně artérii podvázat. Lékař tak přeruší přívod krve a hemoroid rychle zmizí. Metoda je téměř bezbolestná.

S hemoroidy se potýká zhruba polovina lidí. Mohou být velmi malé a projevit se jen svěděním, pálením a občasným krvácením, anebo vyhřezlé, velmi bolestivé a přímo ohrožující zdraví. Současná medicína si s tímto problémem dosud uměla poradit několika způsoby. Nejčastěji zaškrcením hemoroidu gumovým kroužkem, který podobně jako přístroj HAL-Doppler II z nemocnice v Mostištích přerušil přívod krve. Tato metoda je ale velmi bolestivá a dá se přirovnat k několikatýdennímu razantnímu štípání kleštěmi do kůže. Dalším způsobem je klasická operace, která představuje velký zásah do organizmu, je podobně velmi bolestivá a znamená několikadenní pobyt v nemocnici a velké pooperační nepohodlí. Hemoroidy se také vypalují infračerveným zářením a podobnými způsoby. Všechny tyto metody mají ale jedno společné – bolest, nepohodlí a dlouhodobou hospitalizaci. Jejich účinnost také zdaleka nedosahuje nejnovější metody z Mostišť. Například u gumových kroužků je účinná asi polovina operací.
Chirurgický přístroj HAL-Doppler II tak představuje moderní trend v medicíně. „V Mostištích jsme se už dávno rozhodli používat v nejvyšší možné míře takzvaných miniinvazivních metod. Tedy operací, které jsou pro pacienty maximálně pohodlné a šetrné. Jdeme cestou supermoderní robotické chirurgie, laparoskopických výkonů a v tomto případě bezbolestného odstraňování hemoroidů,“ vysvětlil chirurg Igor Šimoník a dodal: „Dosud jsme takto ošetřili desítky pacientů se velmi vysokou účinností.“

Nová metoda v Mostištích je hrazená přímo pacienty, výkon přijde zhruba na 4.000 korun.

Další informace: MUDr. Igor Šimoník, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.nszmostiste.cz
REKLAMA