vystava_rok_ruzeVýstavu Rok růže v Rožmberském paláci Pražského hradu brzy navštíví třístý padesátý tisící návštěvník. Jak agentuře Mediafax v pátek řekla mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová, tato výstava byla první akcí, která zahájila projekt Rožmberský rok 2011 připomínající 400 let od úmrtí Petra Voka.Právě Vok byl posledním z řady slavného šlechtického rodu Rožmberků.

“Jubilejní návštěvník přijde podle našich informací ve čtvrtek 11. srpna mezi 11. a 12. hodinou. Přímo v prostorách výstavy na něj budeme čekat a předáme mu dárky. Jaké, to zatím nebudu prozrazovat,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

Organizátoři věří, že do ukončení výstavy ji navštíví úctyhodných 400 tisíc spokojených návštěvníků. “Bylo by to symbolické i s ohledem na to, že si výstavou a celým projektem připomínáme 400 let od smrti posledního Rožmberka,“ podotkla vedoucí oddělení cestovního ruchu Petra Jánská.

Projekt Rožmberský rok veřejnosti v širokých souvislostech představuje historickou úlohu i kulturní dílo rodu Rožmberků a hlavní rysy tohoto dědictví až do současné doby. Kromě dvou pražských výstav Rok Růže a Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami tvoří projekt výstavy s rožmberskou tématikou v muzeích zřizovaných Jihočeským krajem, modifikované prohlídky rožmberských hradů a zámků ve správě českobudějovického Národního památkového ústavu a mnoho desítek kulturních, společenských, sportovních a gastronomických akcí podpořených z grantu Jihočeského kraje.

Výstava Rok růže byla v Rožmberském paláci Pražského hradu zahájena 9. prosince loňského roku. Už během prvního týdne si ji nenechalo ujít 9 tisíc návštěvníků a zájem neupadá. Genealogii rodu představují obrazy a dobové portréty v improvizované obrazárně. V kinosále se promítají filmy a dokumenty spjaté s Rožmberky a poslední součástí je infocentrum, kde jsou turistům k dispozici propagační materiály jižních Čech a také suvenýry.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA