REKLAMA

expozice_husite_taborObnovená expozice Husité se 23. listopadu otevře v Husitském muzeu v Táboře. Obnova známé expozice stála 12 milionů korun a byla spolufinancována z evropských fondů.

Po dvou letech úsilí vznikla v deseti místnostech staré gotické táborské radnice zcela nová cesta do minulosti českého národa.


"Expozice zachycuje dějiny husitství v kontextu evropské křesťanské civilizace na sklonku středověku. Sahá od počátku husitských snah napravit středověkou církev i společnost až po vývoj historické paměti na husitství v 19. a 20. století," řekl agentuře Mediafax ředitel muzea Rudolf Krajíc.

Svou část zde má i osud nikdy neporaženého vojevůdce Jana Žižky a dějinám husitského města na hoře Tábor.

"Návštěvníci se budou moci nechat vtáhnout do atmosféry končícího středověku mimo jiné úvodní filmovou projekcí nebo rozjímáním v interiéru kališnické kaple. Právě audiovizuální stránka bude jednou z novinek obnovené expozice, která jak věříme, se bude lidem velice líbit," dodal ředitel.

Součástí otevření obnovené expozice bude i vernisáž. Té bude předcházet seminář pro odbornou veřejnost zejména ze školství a muzejní sféry, na němž se budou diskutovat otázky spjaté s využíváním muzeí ve výchově a vzdělávání a s budováním muzejních expozic s historickými tématy.

Na financování expozice, která se měla původně otevřít už v září u příležitosti Táborských setkání, se spolu s Evropskou unií spolupodílelo město Tábor a ministerstvo kultury.

REKLAMA

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA