OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

cng stanice eon ikonaČerpání CNG jako dostupného paliva na běžných stanicích pohonných hmot a postupné vybudování sítě těchto stanic v České republice - to je cíl, ke kterému směřuje energetická společnost E.ON Energie, a.s., společně s partnerem NEXT Energy s.r.o. Díky této spolupráci je v provozu již několik desítek plnicích stanic.

REKLAMA

Mezi posledními byly realizovány CNG stanice na exitu 90 Humpolec a v Brně u křižovatky D1 a D2. Pokryly tak nejslabší body na „mapě CNG“ naší nejfrekventovanější dálnice v obou směrech. Nyní byla otevřena další plnicí stanice na CNG, která je součástí čerpací stanice MAKRO Zlín. Umístění stojanu CNG v bezprostřední blízkosti stojanů na tekutá paliva umožňuje zákazníkům pohodlně načerpat i benzín, aniž by musel přejíždět na jiné místo.

„Nabízíme tak motoristům obvyklý standard, na který jsou zvyklí při čerpání klasických pohonných hmot s veškerým komfortem. Uživatel vozu na CNG už tak nebude muset překonávat problematickou dostupnost plnicích stanic,“ říká Jiří Šimek, místopředseda představenstva E.ON Energie, a.s. Sám jezdí vozem na CNG, a má tak bohaté zkušenosti. „Bez odpovídající infrastruktury nebude motivace k nákupu vozů na CNG. Díky tomuto palivu, které vykazuje velmi nízké emise, můžeme nejen snížit spotřebu klasických pohonných hmot, ale hlavně šetříme přírodu a zdraví nás všech,“ dodává.

CNG jako běžné palivo
Většina odborníků na pohonné hmoty dnes připouští, že CNG je palivo budoucnosti, a to nejen u větších osobních a dodávkových vozů, ale i v segmentu malých firem a soukromých osob. „Pro pokračování rozvoje CNG mobility do blízké budoucnosti je však nutné toto palivo zákazníkovi zpřístupnit stejným standardem, jaký je obvyklý pro tradiční pohonné hmoty. Jen tak bude mít motivaci kupovat vozy na CNG,“ komentuje současnou situaci Miroslav Stříbrský, jednatel společnosti NEXT Energy a doplňuje, „spoluprací s obchodním řetězcem MAKRO chceme CMG jako výhodné palivo přiblížit i poměrně širokému spektru drobných podnikatelů, kteří jsou denně konfrontováni s ekonomikou svých firem a zejména jejich provozními náklady.“ Navíc rychlému rozšíření CNG v tuto chvíli nahrává i daňové zvýhodnění.

Společnosti E.ON Energie, NEXT Energy a velkoobchodní společnost MAKRO spojily své síly a vymazaly další pomyslné bílé místo na mapě CNG. „Stlačený zemní plyn bereme jako perspektivní palivo a věříme, že se v blízké budoucnosti stane žádaným nejen pro svou zajímavou cenu, ale také z hlediska ekologicky šetrného paliva,“ říká ředitelka korporátní komunikace velkoobchodního řetězce MAKRO Romana Nýdrle.

Vývoj automobilů na CNG
Přední světové automobilky již mají ve svém výrobním programu vozy s pohonem na CNG jako běžnou součást produkce a stále více ohlašují rozvoj této technologie do budoucnosti. Moderní vozy na CNG vykazují při průměrné spotřebě 4 kg /100 km vysoký výkon a velmi nízké emise. Kromě řady značek a modelů osobních vozů je významná i produkce lehkých užitkových vozidel. Technologie CNG motorů již dávno opustila dětské plenky, nádrže jsou ukryty pod podlahou a jsou stále častěji vyráběny z lehkých kompozitních materiálů, přičemž cena vozu na CNG je nyní srovnatelná s turbodieselem. Dojezd vozů běžně dosahuje na jedno naplnění CNG 400 km a více, benzín je zde paradoxně „alternativním“ palivem pro dojezd. Cena za ujetý kilometr na CNG musí být snem snad každého motoristy – od 70 haléřů do 1,60 Kč/km včetně DP.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA