OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V Praze byli před týdnem slavnostně představeni vítězové základních kategorií 7. ročníku mezinárodní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, jejímž iniciátorem je v České republice od roku 2008 energetická společnost E.ON. Celkového vítěze, který vedle sošky ekologického oskara získá zajímavé odměny včetně automobilu ŠKODA Octavia Combi G-TEC, zvolí v příštích měsících hlasováním veřejnost.

REKLAMA

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, známá mezi odbornou i laickou veřejností jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady z oblasti životního prostředí a úspor energií. Její 7. ročník letos přilákal rekordní počet autorů ekologických projektů. „Celkem se nám podařilo shromáždit 373 přihlášek, což je nejvyšší počet přihlášených projektů v dosavadní historii soutěže,“ říká Michael Fehn, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s.r.o.

Přihlášené projekty byly také letos hodnoceny ve čtyřech základních kategoriích Obec, Firma, Mládež a Kutil, jejich vítěze zvolila odborná komise pod záštitou Akademie věd ČR. Autoři vítězných projektů si minulý týden na tiskové konferenci převzali odměny včetně roční zápůjčky vozu ŠKODA Citigo G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).

Za vítěze v kategorii Obec odborná komise určila projekt základní školy Karla Melicha v Holicích, která je vůbec první veřejnou pasivní stavbou v České republice. Společnost Country Life s.r.o. uspěla v kategorii Firma s projektem přestavby zchátralých budov bývalého JZD do podoby multifunkčního areálu v pasivním standardu.

V kategorii Mládež komise ocenila aktivity sdružení Tereza, které již od 90. let koordinuje programy ekologického vzdělávání mládeže. V kategorii Kutil si prvenství odnesl pan Pavol Floriš se svým unikátním zařízením pro čerpání a čištění vody.

Z vítězných projektů základních kategorií bude také letos vybrán celkový vítěz, o němž svým hlasováním rozhodne veřejnost. „Hlasovat je možné až do 20. září prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz, pro hlasující jsou připraveny hodnotné ceny od pořadatelů a partnerů soutěže. Celkový vítěz 7. ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR bude představen v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a.s.

Více informací o soutěži najdete na webu www.ekologickyoskar.cz.

Přehled vítězů základních kategorií

Kategorie Obec
Základní umělecká škola Karla Malicha (město Holice)
V centru města Holice vznikla v roce 2014 první veřejná budova v České republice, která splňuje standardy pasivní výstavby. Při stavbě budovy byly využity nejmodernější technologie, což umožnilo dosažení energetické třídy náročnosti A. Přes snahu o dosažení pasivního standardu přitom nebyl překročen původní rozpočet a budova díky řadě chytrých technologických řešení maximálně využívá pasivní energetické zisky.

Kategorie Firma
Ekocentrum ARCHA COUNTRY LIFE (Country Life s.r.o.)
Firma Country Life za posledních 10 let přebudovala nevzhledný areál zkrachovalého JZD do podoby multifunkčního areálu, v němž prodává biopotraviny a poskytuje také další služby veřejnosti. Z opuštěného seníku vznikl velkoobchodní sklad, prostor kravína posloužil jako sídlo společnosti, balírna či pekárna. V multifunkčním areálu pak může běžný návštěvník najít také řadu dalších objektů, jako jsou školicí střediska, knihovny, velkoobchody s potravinami či biokosmetikou.

Kategorie Kutil
Technologie úpravy vody (Pavol Floriš)
Jednoduchý nízkonákladový zdroj Pavla Floriše dokáže efektivně čerpat a dezinfikovat vodu, aniž by přitom využil elektřinu či jiný neobnovitelný zdroj. Při dodržení správného postupu umožňuje větrem poháněné čerpadlo odstranit mechanické nečistoty ve vrtu a studni. U vyčerpané vody následně dochází k dezinfekci, která zlikviduje až 99,9 % bakterií a virů. Technologii lze díky unikátnímu postupu, který si jeho autor nechal patentovat, využít po celém světě.

Kategorie Mládež
Sdružení Tereza
Sdružení TEREZA již od 90. let minulého století v České republice koordinuje mezinárodně uznávané vzdělávací programy Ekoškola, GLOBE a Les ve škole. Na programech se aktivně podílí přes 4 000 učitelů, jsou akreditovány Ministerstvem školství a podporovány Ministerstvem životního prostředí. Dnes se programů účastní přes 730 základních i středních škol a více než 94 000 dětí.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA