OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dukovanyJaderná elektrárna Dukovany začala spouštět plánovaně odstavený druhý blok, po opravě v systému odvodu ucpávkové vody i neplánovaně odstavený čtvrtý blok. V pondělí o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Druhý blok, který byl kvůli výměně paliva a revizi zařízení plánovaně odstaven 26. března 2011, elektrárna připojila k síti v pondělí ráno. Jeho aktuální výkon je 42 procent. "Plný výkon 460 MW lze očekávat v odpoledních hodinách," sdělil Spilka.

Čtvrtý blok elektrárna neplánovaně odstavila minulý týden pro poruchu v systému odvodu ucpávkové vody z hlavní uzavírací armatury. Řetězovou reakci blok nastartoval v pondělí v 4:29. Aktuální výkon je půl procenta.

"Blok se dohřívá na 258 stupňů Celsia, kdy začnou další operace pro připojení turbogenerátorů k síti. To se dá očekávat dnes mezi 15:00 a 19:00. Plný výkon 500 MW lze očekávat v noci z 18. na 19. dubna," dodal Spilka.

V krátké době šlo už o druhou závadu. Na začátku dubna elektrárna na týden odstavila stejný blok kvůli opravě netěsné trubičky. Netěsnost cca 1-2 milimetry byla na potrubí o průměru 24 milimetrů (odvzdušnění trasy doplňování primárního okruhu), které se nachází v ochranné obálce reaktoru a primárního okruhu. Podle mluvčího závada nemohla způsobit elektrárně ani lidem v jejím okolí žádné potíže.

Dukovanská elektrárna v roce 2010 oslavila 25. výročí. Za čtvrt stolení provozu vyrobila nejvíce elektrické energie ze všech elektráren v Česku. V areálu fungují čtyři reaktorové bloky, ty ročně vyrobí asi 14 miliard kilowatthodin proudu. Stavět se v Dukovanech začalo už v roce 1978, první jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Další dva bloky elektrárna zprovoznila o rok později. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tehdy dosahovala maximálního výkonu 1760 MW. Díky postupné modernizaci by elektrárna měla mít do roku 2013 výkon 2000 MW.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA