ministerstvo_zdravotnictviSnaha vyvinout nátlak na rakouský soud prostřednictvím médií, tak vnímá rezort zdravotnictví zprávu o údajně antedatovaném dokumentu ve sporu se společností Diag Human. Agentuře Mediafax to v pátek řekl šéf právního oddělení ministerstva David Kotris.

"V této fázi máme jenom mediální vyjádření. Včera toto ještě ve spisu nebylo, čekáme na překlad, který bychom měli mít během dneška," uvedl pro Mediafax Kotris a doplnil: "Já si myslím, že je snaha zpochybnit naše podání, na tom se Diag točí od začátku. Vidím za tím mediální hru, která může souviset se snahou vyvinout nátlak na rakouský soud."

Deník Právo v pátek informoval o zprávě rakouského časopisu Profil. Podle ní měla Česká republika ve sporu s dodavatelem krevní plazmy, společností Diag Human, zfalšovat plnou moc pro zastupování státu. Odvolání proti arbitrážnímu rozsudku z roku 2008 mělo podle společnosti proběhnout na základě pověřovací listiny s upraveným datem.

Jde o pověření, kdo mohl Česko v majetkově právním sporu zastupovat a odvolat se proti rozhodčímu nálezu, který byl v kauze vydaný. "Tento dokument jsme až dosud neznali. Nabízí se otázka, zda nejde o antedatovanou listinu, protože její originál se nedá nalézt," řekl Profilu právník firmy Diag Human Eugen Salpius.

Kotris pro Mediafax označil takové úvahy za nesmyslné a přiblížil tehdejší situace na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). "Řešila se tehdy nedostupnost pana ředitele Miloslava Vaňka. Pan náměstek měl od něj zmocnění už z roku 2006, tak ho mohl použít i v roce 2008," přiblížil šéf právního oddělení ministerstva zdravotnictví. Za stát tak při odvolání vystupoval Vaňkův zástupce Petr Poslední.

Městský soud ve Vídni svým prvoinstančním rozhodnutím letos v květnu zpochybnil účinnost odvolání ČR proti arbitrážnímu rozsudku ze srpna 2008. Česko se proti tomu ale odvolalo a zatím se mu podařilo uchránit umělecká díla, která chtěl Diag Human získat prostřednictvím exekuce českého majetku v Rakousku. "Máme rozhodnutí v náš prospěch, že díla byla vyjmuta z exekuce, je tu ale odklad. V samotném rozhodnutí, které čekáme v září, budou dva výroky – o exekuci samotné a o vyjmutí z exekuce," dodal Kotris.

Česko je kvůli kauze ve spojení s londýnskou společností ARAM Global, která se zabývá poradenství a vymáhání pohledávek. Firma se vládě nabídla, že jí spor pomůže vyřešit, na oficiální odpověď ale ještě čeká.

"Komunikujeme s nimi. Definitivní rozhodnutí, jak se ke společnosti ARAM postavit, padne příští týden. Čekáme jen na pana ministra Hegera (TOP 09), až se vrátí z dovolené. Zatím nechceme předjímat, jak se k věci postavíme,“ zmínil šéf právníků rezortu zahraničí, který doplnil, že v tuto chvíli jde spíše než o nabídku o snahu jednat: "My zastáváme názor, že není žádný kouzelný lék, který by nás zbavil všech problémů. S Diagem vedeme soudní spory na několika frontách a bylo by naivní si myslet, že je najednou dovedeme všechny do konce.“

České republice hrozí, že v případě soudní prohry zaplatí společnosti za zmařený obchod s krevní plazmou i s úroky více než deset miliard korun. Pokud by Diag Human ve Vídni uspěl se svojí žalobou, že se ČR odvolala proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 neúčinně, spor trvající 15 let by prakticky skončil. Firma by mohla začít nechávat zabavovat ve svůj prospěch majetek českého státu v Rakousku.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA