conteg logo ikonaSpolečnost CONTEG patřící mezi největší výrobce IT rozvaděčů, průmyslových rozvaděčů a systémových řešení a služeb pro datová centra a průmyslové aplikace v Evropě, Africe a Středním východě, v letošním roce oslavila 15 let od svého založení. Rozvaděče s logem CONTEG je možné potkat ve více než 50 zemích na 4 kontinentech. Celý prostor EMEA (Evropa, severní Afrika, Blízký a Střední východ) pokrývá společnost CONTEG sítí distributorů a vlastních obchodních zastoupení. O klíčových momentech v historii firmy a jejím strategickém směřování jsme mluvili s předsedou představenstva Vítem Voláčkem.

REKLAMA

Jak hodnotíte vývoj společnosti za posledních 15 let?

Společnost CONTEG ušla od roku 1998, kdy jsme začali podnikat na zelené louce s pěti zaměstnanci, obrovský kus cesty. Dnes je CONTEG firma standardního evropského formátu, je standardním evropským výrobcem. Bylo to neuvěřitelně zajímavých 15 let, kdy ze začátku si člověk musel dělat všechno sám a také přes doby, kdy musel spoléhat na spolupracovníky, dodavatele, kolegy, až do dnešních dnů, kdy musíme mít opravdu všude standardní procesy a řízení všech procesů, protože bez toho bychom nebyli schopni asi vůbec fungovat.

Začátky firmy byly doslova „baťovské“. Dá se říct, že jste se k vašemu hlavnímu oboru dostali náhodou. Jak to bylo?

Vlastně ta prehistorie firmy začala tak, že v roce 1995 jsme s otcem založili velkoobchod, který prodával datové a telekomunikační rozvody a jehož součástí byly i rozvaděče. Přes několik neúspěšných jednání o spolupráci jsme došli k závěru, že bude nejlepší si rozvaděče vyrábět ve vlastní produkci, protože si je uděláme přesně podle našich potřeb. Začali jsme tedy s přibližně stovkou rozvaděčů měsíčně pro vlastní potřebu. Jen pro představu v dnešní době vyrábíme kolem tří a půl tisíce rozvaděčů měsíčně a samozřejmě to není jediné portfolio, které dnes vyrábíme. Jak já říkám: "Špatný obchodní plán, ale to se prostě stát může."

Jaký je hlavní výrobní program po patnácti letech dynamického rozvoje?

Ten vývoj byl dynamický většinou směrem nahoru, ale byla i léta, kdy to bylo směrem dolů. My jsme se rok před krizí, tzn. začátkem roku 2007, začali jako jeden z mála výrobců pouštět do řešení pro datová centra. V té době to byla řešení pro datová centra hlavně v oblasti pasivního řízení vzduchu tzn. s úpravou rozvaděčů tak, abychom byli schopni řídit tok vzduchu v rozvaděčích. Během roku 2008 jsme portfolio výroby rozšířili, nejednalo se už pouze o pasivní řízení, ale zaměřili jsme se i na chlazení a inteligentní napájení, a právě to nás v klíčovém roce 2009, kdy přišel velký propad, dokázalo udržet. Dnes se dá říci, že CONTEG vyrábí všechno od jednoduchých výrobků až po ty nejvíce sofistikované výrobky, které si člověk dovede představit, a to nejen z pohledu rozvaděčů, chladících systémů, řízení kabeláže, inteligentního napájení, ve kterém v současné době vlastně rozvíjíme další větev našeho výrobního programu. V loňském roce jsme vyšli s první řadou venkovních rozvaděčů, a to už není určeno jen pro IT segment, ale i pro průmysl. V dnešních dnech uvádíme na trh novou řadu průmyslových rozvaděčů a jako jedna z mála firem v Evropě to děláme na opravdu sofistikovaných strojích, abychom nekonkurovali jenom cenou, ale především kvalitou.

Společnost CONTEG, přestože je významnou firmou sídlící na Vysočině, dobyla i evropské trhy, které oblasti jsou pro firmu dnes klíčové?

Přesně tak, dnes patříme mezi celosvětové hráče. V rámci našich firem máme výrobní závod v Pelhřimově, další v Příbrami, sídlo je v Praze. Máme vlastní pobočky v Rakousku, Rusku, Ukrajině, Francii, Holandsku, Dubaji, máme své lidi v Saudské Arábii a již jsme se dostali i do Asie. Nejnovější přírůstek, relativně podstatně větší investice, je nový výrobní závod v Bangalore v Indii.

Proč zrovna Indie?

Bangalore je IT hub Indie a samozřejmě tam počítáme s tím, že výroba bude hlavně pro indický trh. Jinými slovy 1,1 miliardy lidí jenom v Indii dává dostatečnou záminku k tomu, abychom tam byli schopni prodat naše výrobky. Jsme třetí světový výrobce, který tam otevírá svůj výrobní závod.

Jste jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů na Vysočině. Kde vidíte největší překážky pro podnikání?

Překážek bylo hned několik. Kdybych měl pojmenovat ty hlavní, tak ne všechna města mají podobně dobré podmínky k vybudování průmyslového areálu, jako má Pelhřimov. Proto došlo k přesunu celé výroby do Pelhřimova. Mezi další problémy patří středoškolské vzdělávání. Je reálný problém najít dobré a zkušené lidi, techniky či strojaře. Je to opravdu velký problém. Většinu lidí, kteří přicházejí do výroby, si musíme zaškolit sami.

V posledních letech jste vybudovali novou halu a multifunkční laboratoř, co dalšího plánujete do budoucna?

Díky, že o tom mluvíte. My jsme začátkem roku 2012 otevřeli novou multifunkční budovu, to byla investice zhruba za 100 milionů. Byla to první investice tak velkého rozsahu. Nyní pokračujeme další podstatně větší investicí, kdy dobudováváme celý areál. Budujeme halu zhruba o rozloze sedm tisíc metrů čtverečních a do ní instalujeme nové technologie. Investice se pohybuje na hranici 200 milionů korun. V podstatě během dvou a půl roku proinvestuje firma CONTEG v ČR a na Vysočině přibližně 300 milionů korun do nových budov a nových technologií. Často ale lidé vidí dynamický rozvoj v tom, že vy stavíte halu a kupujete mašiny. Říkají: „To je super, to se asi daří!“ Investovat je ale nutnost, bez které úspěch nepřijde! Nicméně rozhodující je, že musíte mít výrobek nebo služby, které zákazníkům nabídnete. To je ten hlavní klíč k úspěchu! Pochopitelně každá investice je důležitá nejen pro vývoj v obchodu, ale i pro konstrukci nových výrobků a vývoj nového portfolia. Novou práci si zajistíme jen novými výrobky a obchodními příležitostmi.

Jakou další cestu byste si přál a co byste přál do budoucna firmě CONTEG?

Já bych byl moc rád, aby CONTEG byl stabilní, nadnárodní výrobce, abychom nebyli závislí na jednom segmentu trhu, abychom nebyli závislí na jednom kontinentu, protože Evropa je v tuto chvíli ve složitém stavu. My se proto chceme opřít o asijské trhy i o trhy na dalších kontinentech.

Děkuji za rozhovor.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA