REKLAMA

solutor prevodovka ikonaÚspěšný selfmademan, majitel havlíčkobrodské firmy na dálkově ovládané svahové sekačky Lubomír Dvořák představil na konferenci České manažerské asociace svůj převratný patent, který údajně uspoří 25% paliva. 

REKLAMA

Lubomír Dvořák, majitel firmy Svahové sekačky (roční obrat 130 mil. Kč, 120 zaměstnanců, export do 41 zemí) je také autorem třech průmyslových patentů, které požívají ochranu v Japonsku, Evropě a USA. Jeho firma v minulosti obdržela množství ocenění po celém světě za inovativní řešení. Pan Dvořák nyní přichází s další inovací ze své dílny a pro její představení zvolil konferenci České manažerské asociace na Žofíně. Převratný adaptér pojmenovaný SOLUTOR 1© vložil do útrob efektně se pohybujícího futuristického vozidla, jehož podobu vytvořilo pražské design studio DIVAN.

O svém novém vynálezu pan Dvořák říká: „Samotná myšlenka mě napadla při řešení pohonu našich svahových sekaček. Pohrával jsem si s tužkou, na které jsem měl náhodně navlečeno ozubené kolečko. Uvědomil jsem si, že při kroužení tužkou dochází k opisování trajektorie, kterou určuji spolu s rychlostí, a že tento princip by se dal využít k pohonu strojů“, popisuje moment osvícení Lubomír Dvořák. 

Následovalo pětileté úsilí podnikatele a jeho synovce, které přineslo ovoce -  SOLUTOR 1©není spojka ani převodovka ani diferenciál, přesto dokáže celé toto rozměrné a složité soustrojí nahradit a má hned několik výjimečných parametrů: 

Zmíněnou čtvrtinovou úsporu paliva. Stálý přenos síly v celém rozsahu otáček (oproti klasickému řešení se spojkou). Okamžitý přenos plného točivého momentu (oproti hydrostatickému nebo hydrodynamickému systému). Možnost nastavení optimálních otáček hnacího motoru pro všechny pracovní režimy daného zařízení. Možnost nahrazení diferenciálu zástavbou SOLUTOR 1© do pojezdových kol a řízení rozdílů otáček elektronicky. A v neposlední řadě - kompaktní rozměry.

Měření úspory paliva provedl tým Lubomíra Dvořáka porovnávací metodou dvou identických strojů, které poháněly stejné spalovací motory. U jednoho však zajišťoval pohon hydrostatický systém a u druhého SOLUTOR 1©. Do každého načerpali stejné množství paliva. „Z výsledku vyplynulo, že stroj s naším systémem pracuje na 0,5l paliva zhruba o 4 minuty déle. To představuje úsporu 25%“, shrnuje Lubomír Dvořák a podotýká: „Bohužel, certifikované pracoviště jsme nemohli oslovit z důvodu utajení projektu“. 

A jaké využití si dokáže inovátor představit? Dvořák: „SOLUTOR 1©najde uplatnění především v pracovních strojích, jako jsou sekačky, traktory a stavební stroje. U těchto strojů se dosud používá hydrostatický nebo hydrodynamický systém, který vyniká komfortní obsluhou ale také velkou energetickou náročností. Náš SOLUTOR 1©už intenzivně testujeme v našich sekačkách a zatím se jeví velmi dobře.“

SOLUTOR 1© má nejen ekonomické ale i ekologické benefity, postará se o úsporu paliva a tím i snížení exhalací u mobilních zařízení a je také schopen uspořit elektrickou energii v zástavbě do stacionárních zařízení. Jeho uvedení na trh je plánováno na konec roku 2012, kdy se výstavbou nové továrny rozšíří možnosti výroby. Tomu však bude předcházet ještě celá řada provozních testů. 


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA