REKLAMA

Zámek Marchegg v regionu Moravské pole, náležejícím k Weinviertelu, byl zvolen jako místo pro plánovanou Dolnorakouskou zemskou výstavu v roce 2022, o kterou se ucházela také města Znojmo a Retz. Rozhodla o tom dolnorakouská vláda.
 

„Je opravdu škoda, že jsme neuspěli, pracovali jsme na tom usilovně tři roky. Nicméně pokračujeme i nadále v naší přeshraniční spolupráci. Naši pozornost budeme nyní upírat na společný přeshraniční projekt Centra obnovy společného kulturního dědictví,“ připomíná starosta Jan Grois.

Pro výběr místa konání Dolnorakouské zemské výstavy 2022 byly rozhodující prostorové možnosti na zámku v obci Marchegg a dále možnosti regionálního rozvoje. Již pracovní název výstavy Nádherný svět přírody je námětem, který dokáže předvést region Moravské pole v tom nejlepším světle. Důležitá část výstavy bude věnována přítomnosti a budoucnosti regionu.

REKLAMA

„Umění a kultura jsou charakteristickými znaky Dolních Rakous a jejich význam se projevuje i za hranicemi. Dolní Rakousy si doma i v zahraničí získaly pověst výjimečné kulturní země. Dolnorakouské zemské výstavy se během své dlouholeté, úspěšné tradice staly ukázkovým kulturním projektem. Plánované uspořádání zemské výstavy v roce 2022 jasně deklaruje zájem o trvalý regionální rozvoj v oblasti kultury. Od nynějška máme téměř čtyři roky na to, abychom místo pořádání výstavy a region Moravské pole na tuto velkou akci připravili. K tomu mimo jiné patří i sanace zámku Marchegg. Dospěli jsme k tomuto rozhodnutí i vzhledem k propagaci možného Evropského hlavního města kultury 2024. V roce 2024 bude v centru pozornosti další rozvoj zemského hlavního města St. Pöltenu a jeho sousedících regionů. V roce 2026 se bude Dolnorakouská zemská výstava konat v Mostviertelu,“ uvedla po rozhodnutí své vlády hejtmanka Dolního Rakouska Johanna Mikl-Leitner.

REKLAMA