Výjimečný trest doživotí bez možnosti podmíněného propuštění - takový rozsudek zazněl dnes před 12. hodinou u Krajského soudu nad Petrem Zelenkou. Soud uložil heparinovému vrahovi trest za sedm vražd a deset pokusů o ně ve věznici se zvýšenou ostrahou i finanční odškodnění poškozeným rodinám.


REKLAMA

 

 

 

server iDnes.cz napsal:

Rozsudek četl soudce Jiří Vacek přibližně dvacet pět minut. Postupně vyjmenovával jednotlivé pacienty, kterým Zelenka podal heparin. Sedm z nich po podání léku zemřelo, deset dalších mělo více štěstí. "Dopustil se jednání pro společnost zvlášť nebezpečného, které bezprostředně směřovalo k úmyslu usmrtit jiného. Čin spáchal opakovaně a to ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky," dodával předseda u každého ze sedmnácti případů. Zelenka si vyslechl rozsudek mlčky a téměř nehnutě. Jen očima těkal mezi porotou a přihlížejícími v soudní síni.

Výjimečně mohly dovnitř také kamery - čtení rozsudku v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Žalobkyně: Nelze to srovnat s ničím v minulosti Státní zástupkyně Lenka Faltusová ohodnotila v závěrečné řeči Zelenkovo jednání jako vysoce společensky nebezpečné. "Nelze ho srovnat s ničím podobným v minulosti," řekla. Podle ní naprosto splňuje podmínku zvlášť zavrženíhodného činu pro uložení doživotního trestu. "Nelze pro něj nalézt žádnou polehčující okolnost. Na počátku se sice přiznal, ale později to odvolal," dodala.

Z řeči Zelenkova obhájce Jana Herouta se zdálo, že mluví o zcela jiném muži. Klienta vylíčil jako oběť, kterou k přiznání donutili policisté násilím. V závěrečné řeči pro něj žádal jen trest za ublížení na zdraví.