kliste_01Region kraje Vysočiny se těší velké oblibě mnoha lidí, proudících za aktivním odpočinkem, turistikou, či pouhým pobytem v krásné přírodě. Nepříjemným suvenýrem, který si však mohou odvézt, je onemocnění klíšťovou encefalitidou. To přenáší infikovaná klíšťata, která mají Vysočinu hned po Jihočeském kraji nejvíce v oblibě.

 

REKLAMA

I přes fakt, že jedinou účinnou ochranou proti viru klíšťové encefalitidy je očkování, proočkovanost v české populaci je bohužel stále velice nízká (17%). Speciální kampaň společnosti Novartis s.r.o. má za cíl zvýšit proočkovanost především v nejvíce ohrožených oblastech.

V letošním roce onemocnělo již 259 lidí klíšťovou encefalitidou, jen za srpen jich bylo 107. Vypovídají o tom data Státního zdravotního ústavu. Období vysoké aktivity klíšťat máme ale stále před sebou. Začala houbařská sezóna a kromě hub si lidé domů mnohdy nosí i klíšťata. S těmi se však nemusíme setkat pouze v lesích, Česká republika je již skoro celá endemická, klíšťatům se dobře daří i ve vyšších nadmořských výškách a nepřekvapí nás ani na horách.

Jak říká MUDr. Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě: „Očkování proti klíšťové encefalitidě se v naší republice provádí od roku 1990, za zhruba dvacetileté období však nedošlo k ovlivnění nemocnosti z důvodu stále nízké proočkovanosti. Velký význam má podpora očkování ze strany zdravotních pojišťoven. Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučováno všem, kdo bydlí, nebo cestují do oblastí s vyšším výskytem nakažených klíšťat.“

Kraj Vysočina se každoročně řadí na druhé místo nejvíce endemických oblastí (hned za Jihočeský kraj), kde ročně onemocní minimálně sto lidí. Na tento problém reagují různé zdravotnické společnosti a snaží se svým klientům vyjít vstříc. Pro zvýšení proočkovanosti v tomto regionu připravila společnost Novartis s.r.o. na letošní podzim jedinečnou akci, při které můžete více získat nežli dát. Od září probíhá speciální akce na vakcíny Encepur, jedinou vakcínu proti klíšťové encefalitidě bez lidského albuminu (pro děti i pro dospělé), kdy místo 3 dávek, zaplatíte ve výsledku jen za 2. Navíc ti, kteří letos ještě nečerpali příspěvek z preventivního fondu své pojišťovny, mohou získat ještě v průměru dalších 500 Kč, což se rovná ceně jedné očkovací dávky.

MUDr. Alena Dvořáková doplňuje: „Lidé by měli být ke svému zdraví více zodpovědní. Když už rodiče nechají naočkovat své děti, měli by myslet i na sebe. Jedinou účinnou ochranou proti tomuto zbytečnému onemocnění je očkování. Sestává  ze tří dávek a po dokončení vakcinace přetrvávají ochranné látky nejméně po dobu 3 let, kdy se doporučeje podat posilovací dávku.“

Klíšťová encefalitida nejvíce ohrožuje seniory a lidi v předdůchodovém věku. Ti chtějí veškerý volný čas trávit převážně v přírodě, pryč od uzavřených prostor svých kanceláří. Právě tento přechod „z kanceláře do přírody“ poukazuje na možné podcenění ochrany před útočníky, kteří venku čekají. Lidé starší 60 let jsou nejvíce ohroženou skupinou. K následkům infekce klíšťové encefalitidy se
u nich mnohdy přidávají ještě další chronické nemoci, jako jsou vysoký tlak, cukrovka a další onemocnění související s věkem. Odborníci doporučují: než půjdete do přírody, myslete na své zdraví! Očkujte se proti klíšťové encefalitidě.