Třebíčským policistům se podařilo dopadnout muže, který ve městě okrádal starší ženy. Své oběti náhodně potkal na ulici. Okradené připravil o kabelky, které jim vytrhl z ruky nebo strhl z ramene. Kromě šesti krádeží má muž na svědomí ještě loupežné přepadení, při kterém napadená žena utrpěla vážné zranění. Kriminalisté zahájili trestní stíhání osmnáctiletého mladíka, který byl obviněn ze spáchání tří trestných činů.

Na přelomu loňského a letošního roku se v Třebíči udály tři krádeže, které měly obdobný průběh. V první polovině prosince, ve středu 30. prosince a o necelý týden později okradl pachatel ženy, které šly po ulici. Ve dvou případech se čin odehrál v časných ranních hodinách, jednou večer. Ženy byly okradeny v různých částech Třebíče. Dvěma je přes sedmdesát let, třetí je pětapadesát. Pachatel vždy ženy překvapil, přiběhl k nim zezadu, odcizil jim kabelku, kterou nesly v ruce nebo měly zavěšenu přes rameno, a okamžitě z místa utekl. Okradené ženy vždy případ oznámily na policii a po pachateli policisté ihned začali pátrat, jeho dopadení věnovali maximální úsilí. Při prověřování krádeží vzniklo brzy podezření, že se ve všech třech případech jedná o shodného pachatele. Navíc policisté prověřovali, zda se muž nedopustil ještě dalších útoků na ženy, které byly spáchány na začátku loňského roku. To se později také potvrdilo.

REKLAMA

Úspěšným zakončením intenzivního prověřování a operativního šetření policistů bylo zjištění totožnosti muže důvodně ze spáchání této trestné činnosti podezřelého. Policisté jej následně vypátrali, zadrželi a umístili do policejní cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání osmnáctiletého mladíka z Třebíčska. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Dále byl obviněn ještě z provinění loupeže a provinění krádeže, kterých se dopustil v době, kdy byl mladistvý,“ řekl vedoucí oddělení obecné kriminality Josef Vodák.

Obviněný mladík byl již v minulosti soudně trestán, a to za drogovou trestnou činnost. Odsouzen byl vloni v červnu a zkušební dobu má stanovenu až do letošního března.

Kromě tří případů okradení starších žen z přelomu loňského a letošního roku je mladý muž obviněn ještě z dalších tří krádeží a jedné loupeže, které se v různých částech Třebíče odehrály vloni v lednu a dubnu. Při krádežích se muž i v těchto případech zaměřil na starší ženy jdoucí po ulici, dvěma je přes osmdesát, třetí bezmála sedmdesát let. Všechny tři byly okradeny ve večerních hodinách a přišly o svoji kabelku, kterou držely v ruce. Jednání pachatele bylo nečekané, rychlé a ihned po krádeži z místa utekl. Loupežné přepadení, z jehož spáchání je muž také obviněn, se událo v dubnu v nočních hodinách. Do ženy jdoucí po ulici strčil, ta upadla a mladík jí kabelku vytrhl z ruky. Přepadená žena utrpěla při útoku vážnější zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici a s nímž se ještě stále léčí.

V kabelkách měly okradené ženy uložené peněženky s finanční hotovostí, mobilní telefony, osobní doklady, platební karty a množství dalších věcí. V některých případech byla část odcizených věcí nalezena, neboť je muž po krádeži na náhodném místě odhodil.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na pět let.