V úterý 14. července poctil Třebíč svojí návštěvou izraelský velvyslanec Jeho Excelence Gary Koren. Prohlédl si židovský hřbitov, synagogu a z vyhlídky na Hrádku židovskou čtvrť i celé město.

REKLAMA

izraelsky velvyslanec v trebici MESTO

Izraelský velvyslanec Jeho Excelence Gary Koren druhý zprava. Foto: archiv města

Jak informovala mluvčí radnice Irini Martakidisová, při setkání s veřejností v prostorách radnice velvyslanec hovořil zejména o významu statečnosti. „Chtěl bych vyzdvihnout statečnost tří lidí. Sira Nicholase Wintona, Antonína Kaliny a Aleše Dennera, který sedí mezi námi. V nejbližších dnech jej čeká léčba právě v Izraeli,“ zahájil setkání Gary Koren. Malému Alešovi, který trpí svalovou dystrofií Duchennova typu, předal drobné dárky a popřál mu štěstí. „Zároveň chci poděkovat vedení města. Mimo jiné také za to, kolik péče a pozornosti věnují udržení a zachování židovských památek v Třebíči,“ dodal velvyslanec.

Alešovi a jeho mamince, která jej na radnici doprovodila, přála úspěšnou léčbu také zástupkyně sdružení FOR JANE. Sdružení na jeho léčbu kmenovými buňkami v Izraeli v rámci akce Meloun pro Aleška pomohlo vybrat peníze.

Gary Koren se v Třebíči potkal také se synovcem Antonína Kaliny Jaromírem Slavíkem, jemuž za strýcovu statečnost při záchraně židovských dětí znovu poděkoval. Na závěr velvyslanec zhlédl výstavu věnovanou holokaustu ve vlaku Lustig na třebíčském nádraží. „Bohužel se nemohu zúčastnit divadelní inscenace Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, protože mám ještě program v Telči,“ omluvil se Koren.

Jeho Excelence Gary Koren byl v Třebíči za své dvouleté působení na izraelském velvyslanectví již potřetí a rozhodně ne naposledy. Přislíbil svoji účast také na festivalu židovské kultury Šamajim, který v Třebíči začíná 27. července.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací