strakonice hradRoční skluz má město Strakonice s vyčistěním části objektu v areálu místního hradu, kterému se hanlivě přezdívá Jedárna. Jak pro agenturu Mediafax uvedl starosta Pavel Vondrys (SJS), objekt zamořený chemikáliemi by měl být vyčištěn do konce roku 2012.

Náklady na vyčištění, vyklizení a rekonstrukci objektu přijdou na 24 milionů korun, přičemž 90 procent nákladů pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí.

REKLAMA

“Objekt za západní branou hradu sloužil za minulého režimu jako skladiště chemikálií, především zemědělci tu měli přípravky na škůdce DDT. Některé škodlivé látky prosákly do země, proto je potřeba celý prostor vyčistit,“ uvedl starosta.

Z celé vnitřní plochy, která má rozlohu 240 metrů čtverečních, je zapotřebí vytěžit 1100 kubíků zeminy, vše vyčistit a objekt opravit.

“Dotaci máme schválenou, nyní ale vše záleží na výběrovém řízení. Výběrové řízení bylo v loni zrušeno, pak bylo vypsáno nové a skončilo před týdnem,“ řekl Vondrys.

Vítězná firma získala zakázku proto, že nabídla nejnižší cenu, která byla o 40 procent nižší, než od ostatních. Nyní běží lhůta, v níž se vítěz musí vyjádřit, že si za náklady obsažené v projektu stojí a je schopen práce provést. Jen samotná asanace od jedů bude stát sedm milionů korun. Začít by měly téměř okamžitě a veškeré práce potrvají zhruba rok. Po té by chtěla správa hradu objekt začít využívat.

ZDROJ: MEDIAFAX


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná