Svou lípu ke 100. výročí republiky v rámci pokusu o nový český rekord „Lípy Vysočiny“ zasadili také rodiče s dětmi v Pelhřimově. Místo pro lípu našel pořádající Family Point Pelhřimov u dětského hřiště Krásovy domky, kde se ve středu 24. října odehrálo slavnostní odpoledne se zpěvem, hudbou i tvořením.

„Pro vysazení lípy jsme chtěly najít takové místo ve městě, které bude blízké rodinám s dětmi, bude místem pro setkávání a kde zároveň v budoucnu poslouží svým příjemným stínem, přitom nebude ničemu bránit a nic nebude bránit jí. Nebylo to hned, ale přišly jsme na místo u lavičky na dětském hřišti u ZŠ Krásovy domky nad KD Máj. Věříme, že se tady občas rodiny s dětmi rády zastaví a budou sledovat, jak se stromu daří, jak roste,“ zmiňuje Zuzana Havlová z Family Pointu Pelhřimov.

REKLAMA

Foto: archiv Family Pointu Pelhřimov

Ke slavnostnímu sázení lípy pelhřimovskými dětmi zazpíval pěvecký sbor Podkolenky a Komorní sbor Základní umělecké školy Pelhřimov pod vedením Dany Bezstarostové. Lidové písně zahráli opravdu obdivuhodně malí muzikanti ze smyčcového souboru CON VIO ze ZUŠ Pelhřimov v čele s paní Viktorií Fukovou. Nechyběl dokonce ani výtvarný obor s tvořivou dílnou paní Hany Kašparové. Tady si mohli účastníci vytisknout klasickou technikou linorytu svou památku na recyklovaný papír se symbolem stromu, zeleným srdcem nebo letopočtem letošního významného výročí. Každý mohl také písemně zanechat symbolický vzkaz budoucím generacím. Venkovní výtvarné dílně předcházelo u dětí z výtvarného oboru ZUŠ Pelhřimov povídání právě o tomto významném výročí a zároveň připomenutí důležitých národních hodnot. Maminky z Family Pointu připravily jako připomenutí národních symbolů pro malé účastníky jedlé vlaječky z rýžových chlebíčků a papírové vlaječky na krk.

Zasazená lípa srdčitá (Tilia cordata) odrůdy Rancho je menší než klasická lípa srdčitá a dorůstá výšky 10 až 15 metrů, je vhodná pro výsadbu v městském znečištěném prostředí. Strom věnovalo město Pelhřimov a akci podpořily Technické služby města Pelhřimova.

Zuzana Havlová