REKLAMA
REKLAMA

Stovky respirátorů a jednorázových roušek poskytla ze svých zásob vodárenská společnost Královéhradecká provozní a.s. domovu pro seniory v Hradci Králové. Reagovala tak na hrozící nedostatek ochranných pomůcek u pracovníků sociálních služeb, na který upozornila viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a ředitelka Domova U Biřičky v Hradci Králové Daniela Lusková. 

"Už jsme penězi na plicní ventilátory a pro obce pomáhali lidem v první linii. Ovšem v té rychle se měnící situaci se podle paní ředitelky jaksi pozapomnělo na domovy pro seniory a podobná zařízení. Což samozřejmě má paní ředitelka pravdu, a vzhledem k tomu, že můžeme nějaký materiál postrádat, dali jsme královéhradeckému domovu k dispozici ihned 200 respirátorů FFP2 a 500 jednorázových roušek," popsal pomoc generální ředitel KHP Jakub Hanzl a dodal: "Dále jsme sehnali do jednoho dne dalších 1000 respirátorů a 50 jednorázových ochranných obleků."

REKLAMA

Ředitelka královéhradeckého domova Daniela Lusková je autorkou známé výzvy vládě, která pomohla tíživou situaci sociálních služeb veřejně otevřít. "Nepotřebujeme stupidní rady k měření teploty, jež nota bene není symptomem COVID-19 u většiny starých lidí. Žádali jsme Vás o to, aby zdravotnická zařízení měla povinnost otestovat nám suspektní klienty a klienty vracející se ze zdravotnických zařízení. Takovou povinnost ve Vašem mimořádném opatření a navazujícím doporučení nenajdeme. Nenašli jsme tam ani sdělení, že dostaneme adekvátní ochranný materiál pro naše zaměstnance, od Vás, od krajů, od kohokoli. Všem nám, kteří denně pečujeme, jste sdělili, že vláda nás zazdila," napsala mimo jiné Daniela Lusková ministru zdravotnictví a ministryni práce a sociálních věci v tomto otevřeném dopise. 

Veolia dala nemocnici ochranné štíty

Další pomoc od Veolie (hlavního akcionáře KHP) pak dostala královéhradecká nemocnice. Poté, co minulý týden Veolia poskytla nemocnici peníze na plicní ventilátor, tento týden zareagovala na nedostatek ochranných štítů. "Ke korespondenci, kterou člověk obdrží prvního dubna, bychom měli přistupovat kriticky, abychom se nestali terčem nějakého vtipálka. Já jsem dostal dopis od šéfky komunikace Veolie Evy Kučerové, že zaznamenali informaci z Fakultní nemocnice Hradec Králové, že nemáme dostatek ochranných štítů. Takže nám prý nějaké sehnali. A byla to čistá pravda! Ne slova, ale činy jsou to, co se počítá. Hned jsem tedy sedl do auta a osobně tam pro to dojel. Za celou naši nemocnici si dovolím i zde na Facebooku ještě jednou poděkovat společnosti Veolia CZ za to, že je ve střehu a když může, pomůže! Děkujeme," popsal celou situaci na sociálních sítích lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý. Podle něj jde o velmi vítanou pomoc pro zdravotníky

Veolie pro Fakultní nemocnici nechala vyrobit tisícovku ochranných štítů v ceně zhruba 80 tisíc korun! Ochranné štíty jsou vyrobené z jednoho kusu plastu a jednoduchý design a šablonu, jak výsekem vyrobit snadno skládatelný štít vymysleli během jednoho dne kreativci připravující Veolii prezentační podklady. „Chtěli jsme najít rychlé a snadné řešení, jak štít udělat co nejjednodušeji z jednoho kusu materiálu, abychom jich mohli v krátké době dodat co nejvíce. Náš štít se nechá opakovaně dezinfikovat a vydrží mnoho použití. V kombinaci s rouškami nebo respirátory jde již o velmi účinnou prevenci proti šířícímu se viru,“ dodala k výrobě unikátních ochranných štítů Eva Kučerová, ředitelka komunikace Veolia.

REKLAMA