Bez placení vstupného budou moci zájemci v sobotu 8. září navštívit jihlavské kulturní památky a instituce. Tradiční Den otevřených dveří památek, který se tento rok pořádá pod názvem Společně dědictví, společné hodnoty, ještě doplňuje 9. ročník akce Den zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina neboli Dožínky.

„Druhou sobotu v září se zájemci zdarma dostanou například do jihlavské radnice, Brány Matky Boží nebo do podzemí a krytu civilní obrany. Na všech místech bude navíc připraven speciální program v podobě prohlídek s výkladem, výstav či nahlédnutí do běžně nepřístupných prostor,“ prozradila Michaela Marešová z městského odboru školství, kultury a tělovýchovy.

REKLAMA

Doprovodný program bude od 10 do 17 hodin také na Masarykově náměstí, kde si vedle stánků s občerstvením a prohlídky zemědělské techniky mohou návštěvníci poslechnout vystoupení dechových hudeb. Představí se například originální moravská dechovka Moravanka nebo dechový orchestr z Prahy Veselka Ladislava Kubeše.

Dožínky v 10 hodin zahájí folklorní vystoupení Horáckého souboru písní a tanců Vysočan Jihlava, dětských souborů Jeřabinka a Dřeváček Jihlava a souboru Vysočan z Hlinska. Po části věnované lidovým tancům začnou úderem 12. hodiny koncerty dechových hudeb, které budou hrát až do páté hodiny odpolední.

Součástí Dne otevřených dveří bude také představení venkovní pátrací hry Skryté příběhy v parčíku za budovou radnice. „Sehrávka hry Malá ohnisková vzdálenost, která účastníky přenáší do roku 1918 a vybízí ke spolupráci na pořádání havířského průvodu v této přelomové době, začne v parčíku za radnicí ve 14 hodin. Hlavní postavou je fotograf Johann Haupt. Po úspěšném splnění hry si účastníci mohou prohlédnout výstavu Hauptových fotografií přístupnou právě z parčíku za radnicí,“ sdělila koordinátorka akce Ivana Jelínková z městského odboru školství, kultury a tělovýchovy. Více o hře se můžete dozvědět zde.

Den otevřených dveří památek v rámci Dnů evropského dědictví společně pořádají statutární město Jihlava s kulturními a církevními institucemi v Jihlavě, Krajskou agrární komorou Kraje Vysočina, Krajem Vysočina, Agrotomem, Agrovenkovem Vysočina a Okresní agrární komorou Třebíč.