Nevšední den zažily ve středu 20. července děti z Přibyslavi. Navštívily totiž vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích. Vzlétnutí prezidentského vládního letounu měly možnost sledovat ze vzdálenosti jen několika desítek metrů.

Děti z Přibyslavi jsou všestranné a jejich zájmové zaměření nezná mezí. Tak se stalo, že se skupina skautů, kteří jsou současně též nadšenci do letectví a členy Aeroklubu Přibyslav, dohodla, že si udělají výlet na vojenskou leteckou základnu v pražských Kbelích. Není obvyklé, aby se děti procházely po vojenském letišti. Exkurzi jim domluvil předseda přibyslavského aeroklubu Zdeněk Špaček. Ten je ve své profesi leteckým inženýrem a stará se mimo jiné o letouny Airbus, které kromě vojáků přepravují po celém světě také prezidenta republiky.

REKLAMA

Foto: tisková mluvčí 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely Zuzana Špačková

V rámci exkurze na letišti Praha-Kbely měly děti možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se člověk běžně nedostane. Pozorovaly provoz letiště a tamní každodenní shon, prohlédly si prostory, odkud odlétá prezident a vládní činitelé, seznámily se s úkoly základny a jejím posláním. Ze vzdálenosti pár desítek metrů viděly startovat letadla a vrtulníky. Vojáci dětem připravili také ukázku práce strážní služby a práce psovodů. Příjemná byla i návštěva hasičské letecké jednotky.

Velkou pozornost u přibyslavských dětí vzbudila zejména prohlídka prezidentského letounu Airbus A-319 CJ. Kapitán Zdeněk Špaček jim připravil detailní prohlídku letadla a ukázal malým návštěvníkům též počítačové systémy nebo nákladový prostor. Podrobný výklad si děti vyslechly k celému letadlu a nezodpovězeny nezůstaly ani otázky na téma motory, podvozkové nohy a jejich opotřebení či řešení toaletního systému.

Mimo to se skupinka podívala na letouny JAK-40 a L-410. Možnost srovnání dopravního a transportního letadla se mládeži naskytla prostřednictvím prohlídky letounu Casa C-295 M. Svačinku si pak účastníci exkurze dali pod listy vrtulníku Mi-17, do kterého mohli rovněž nahlédnout.

„Vůbec jsem si nedokázala představit, jaké rozmanité úkoly vojenská základna musí plnit a kolik profesí je zde zastoupeno. Musí vše perfektně klapat. Aby taky ne, když jsme na vojně,“ podotkla s úsměvem vedoucí skautů Renata Tvrdíková.

Pro přibyslavské děti nejsou letadla nic neobvyklého. Vodní skauti a aeroklub pro mládež pořádají mnoho akcí, přičemž obě organizace velice úzce spolupracují. Výlet do Prahy na vojenskou leteckou základnu absolvovala padesátičlenná skupina Přibyslavanů poprvé.

Zuzana Špačková
tisková mluvčí 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely