Pátrání po dvou pohřešovaných dívkách z Havlíčkobrodska mělo šťastný konec.

Policisté ve středu 20. července po půlnoci přijali na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování dvou dívek ve věku 13 a 14 let z Havlíčkobrodska. Matka jedné z nich ohlásila jejich zmizení na nejbližším obvodním oddělení policie. Obě děvčata jejich matky viděly naposledy mezi jednou a druhou hodinou odpoledne, kdy obě shodně uvedly, že přespí u té druhé. Ve skutečnosti dívky vydaly na „výlet“ napříč republikou.

REKLAMA

Policisté integrovaného operačního střediska začali ihned po přijetí oznámení koordinovat pátrání. Shromáždili veškeré informace o obou pohřešovaných a zjistili, že by se dívky měly nacházet na území hlavního města Prahy. Do akce byli proto zapojeni také pražští policisté. Prověřili vlaková a autobusová nádraží, parky a další místa, na kterých by se dívky mohly nacházet.

Souběžně se pátralo i na vytipovaných místech na Vysočině. Zhruba okolo půl jedné odpoledne kontaktoval brněnské policisty revizor s tím, že na Mendlově náměstí přistihl dvě černé pasažérky. Jak se ukázalo, jednalo se o pohřešované dívky z Havlíčkobrodska. Policisté je převezli na obvodní oddělení, kde si je vyzvedli rodiče. Obě děvčata jsou v pořádku.

Poté, co v úterý 19. července v odpoledních hodinách odešly z domu, odjely dívky vlakem do Chotěboře a odtamtud do Havlíčkova Brodu. Dále vlakem odcestovaly do Prahy a zůstaly přes noc, kdy se městskou hromadnou dopravou pohybovaly po různých místech hlavního města. Druhý den ráno, ve středu 20. července, nasedly do vozidla taxi a odjely do Brna, kde vystoupily poblíž nákupního a společenského centra Vaňkovka. Za taxi služby přitom zaplatili řidiči několik tisíc korun. Poté opět cestovaly městskou hromadnou dopravou až do doby, kdy je přistihli revizoři bez zaplaceného jízdného a přivolali policii.

„Tento ‚výlet‘ nakonec pro dívky i jejich rodiny dopadl dobře, nicméně zaměstnal značné množství policistů ve třech krajích naší země. Chtěli bychom proto apelovat na rodiče, aby dětem v současném prázdninovém období, kdy mají velké množství volného času, věnovali zvýšenou pozornost a aktivně se zajímali o to, co jejich ratolesti dělají, případně o to, co je trápí,“ podotkl David Linhart z oddělení tisku a prevence krajského ředitelství policie.