REKLAMA
REKLAMA

Ve středu 20. června ukončila firma Borgata třetí etapu pyrotechnického průzkumu Bořího lesa. Na padesáti hektarech lesa našli její pracovníci celkem 3.826 kusů munice.

 

REKLAMA

Třetí etapa průzkumu byla zahájena 20. listopadu loňského roku a trvala sedm měsíců, tedy polovinu plánované doby. Rychlému postupu napomohla mírná zima a také dobře přístupná plocha, která nevyžadovala složité přípravné práce. Na prohledávané ploše byly objeveny i dva hromadné nálezy, jednak šlo o munici německého wehrmachtu, ale také o přebytky z muničního skladu bývalé Pohraniční stráže. Mezi nálezy se v této lokalitě ve zvýšené míře vyskytovaly protipěchotní miny. Výjimečným nálezem byla také německá raketa ráže 21 mm. Pyrotechnici nalezli také neobvyklou munici, u které měli podezření, že by mohlo jít o chemické zbraně. To se naštěstí nepotvrdilo – ukázalo se, že šlo o italské speciální dělostřelecké granáty, ve kterých byly dvě nálože oddělené přepážkou.

Naprostá většina nalezené munice (cca 90 %) byla schopná převozu k likvidaci, část ale bylo nutné zlikvidovat přímo v Bořím lese, vše ale proběhlo bez jakýchkoliv komplikací.

V současné době již probíhá i čtvrtá etapa průzkumu, během které firma MPK Net vyčistí dalších 55 hektarů lesa. Hotovo by mělo být do konce letošního roku. Pátá etapa bude zahájena 25. června

REKLAMA