dovolenaDo roku 1989 bylo v tehdejším Československu povoleno pouze pět státních cestovních kanceláří : Čedok, Sporturist, CKM, Rekrea a Autoturist. Cestovní kanceláře v té době prodávaly v drtivé většině pouze zájezdy do zemí socialistického bloku, jelikož cestování na západ bylo velmi omezeno.



Čeští turisté tak cestovali na dovolenou k moři do NDR (Německá demokratická republika), do Sovětského svazu (Soči na Krymu u Černého moře), do Bulharska, Rumunska (obojí k Černému moři) a do Maďarska (Balaton).

Světlou výjimkou bylo období od roku 1962 do roku 1972, kdy byla možnost  cestovat i do Jugoslávie, pak se však jugoslávský režim přiklonil k Západu a cesty českých turistů do Jugoslávie byly následně  velmi omezeny.

Velkým paradoxem doby socialismu bylo to, že nebylo občanům socialistického bloku (tzn. také Čechoslovákům) umožněno individuálně volně cestovat ani v rámci socialistických zemí!

V případě, že chtěl občan Československa individuálně vycestovat například do Polska nebo do Sovětského svazu, tak potřeboval z této země zvací dopis, jinak nebyla individuální cesta možná!

Cestovní kanceláře v té době nabízely i zájezdy na Západ, avšak bylo potřeba vystát frontu přes noc se spacákem nebo mít v cestovní kanceláři "dobré známé". Ani tak však nebylo vyhráno.

Tzv. devizový příslib, který byl podmínkou pro cesty na Západ, nebyl udělen "politicky nespolehlivým lidem", kteří tak nemohli vycestovat vůbec.
Československá měna totiž nebyla volně směnitelnou měnou, bez devizového příslibu tak nebylo možné získat finanční prostředky (západní měnu) na cestu na Západ.

Zdaleka nejčastěji však Češi trávili dovolenou v tuzemsku, čehož důsledkem bylo velké množství chat a chalup, které si Češi pořizovali a tento zvyk přežívá dodnes.

1989 -1999
Cestování Čechů tak zažilo od roku 1989 skutečnou revoluci.

Zatímco do roku 1989 byla dovolená v NDR či Bulharsku našim maximem, vloni strávili Češi v zahraničí 4,5 mil. dovolených v zemích celého světa.
Obrovským paradoxem, který si již dnes neuvědomujeme, je to, že do pro nás v současnosti nejpopulárnějšího Chorvatska nebylo možné do roku 1989 volně cestovat, jelikož bylo součástí tehdejší Jugoslávie! 

Hned zkraje 90.let minulého století došlo ke zrušení vízové povinnosti do sousedních západoevropských zemí, což odstartovalo obrovskou vlnu krátkodobých návštěv především rakouské Vídně či Německa. Čechoslováci se dlouho nemohli nabažit výletů na Západ, každý se tam chtěl alespoň na chvilku podívat. Například v Paříži spaly zájezdy Čechů v parcích ve stanech, jelikož naše tehdejší příjmy nedovolovaly, abychom si mohli zaplatit hotel či penzion.
Typickým rysem cestování Čechů bylo v této době vození vlastního jídla, konzerv, salámů apod., aby se ušetřilo.

Dalším důležitým okamžikem bylo zavedení volně směnitelné české koruny, čímž si naši turisté mohli konečně po mnoha destítkách let volně nakoupit západní měnu.

Naše životní úroveň a s tím i průměrné platy však stoupaly, což vyústilo kolem roku 1997 v další důležitý okamžik.
Díky zvyšené poptávce po cestování, začaly cestovní kanceláře pravidelně od roku 1997 připravovat zájezdy charterovými leteckými spoji, čímž se letecké zájezdy díky možnosti nasmlouvat množstevní slevy ve srovnání s minulostí neuvěřitelně slevnily.
Koncem 90.let minulého století měli již Češi bezvízový styk prakticky do všech vyspělých zemí světa, kromě USA, což nadále usnadnilo naše cestování.

2000 - 2010
Další zajímavý okamžik v historii porevolučního cestování nastal hned v roce 2000, kdy byl díky značné poptávce vypraven z České republiky historicky první přímý charterový let do exotiky, bylo to do Thajska. Od tohoto roku tak každý rok vylétávají s českými turisty přímé chartery do teplých dalekých zemí, letošní zimu se bude létat přímo z ČR již do dvanácti exotických destinací.
Exotixké země v současnosti navštíví již kolem 100 tis. Čechů ročně! 

Další zajímavý moment v tomto období, který symbolizuje náš porevoluční vývoj, přišel v roce 2008.
17. listopadu 2008 zrušilo USA víza pro české turisty a tím se naše země definitivně zařadila mezi nejvyspělejší země světa.

V roce 2008 také ČEši poprvé v historii strávili více než polovinu svých dovolených v zahraničí (50,3%) a poprvé v historii utratili za jednu zahraniční dovolenou včetně nákladů na místě pobytu
více než 15 tis. Kč na osobu.

Konkrétní srovnání cen zájezdů rok 1990 vs. 2010 :

1) týden vlastním autem v Chorvatsku
    - jak v roce 1990, 1997 a 2010 vychází v apartmánu přibližně na 3000 Kč na osobu

2) poznávací autobusový zájezd do Paříže
    - v roce 1990 cca 4 000 Kč/os., v roce 1997 i 2010 cca  5000 Kč/os.  Ve skutečnosti se ovšem nejedná o zdražení, jelikož zatímco v roce 1990 Češi cestovali starými autobusy a bydleli v
      nejlevnějším ubytovacím zařízení, nyní je standartem luxusní autobus s televizí a klimatizací a bydlí  ve slušných hotelech.  Díky velké poptávce českých turistů mohou CK nasmlouvat
      v hotelech mnohem výhodnější ceny v lepších ubytovacích zařízeních, takže nemůžeme hovořit o zdražení, naopak zájezdy jsou v daném standartu nyní mnohem výhodnější

3)  týden letecky v Egyptě
     - v roce 1990 cca 25 000 Kč/os., v roce 1997 díky začátku charterové letecké dopravy klesla cena na cca 17-18 tis. Kč/os., v roce 2010 je cena již kolem 13 000 Kč/os.
       Důvodem levných cen je současný rozmach zájezdů charterovými lety a velké poptávce českých turistů, které dále umožňuje nasmlouvat v hotelech i letadlech výhodné množstevní slevy.

4) týden u moře v Itálii autobusem
    - jak v roce 1990, 1997 a 2010 vychází v apartmánu přibližně na 5000 Kč na osobu, na jihu Itálie přibližně 6 000 Kč/os.

5) letenka Praha - Paříž - Praha
    - v roce 1990 stála přibližně 11 000 Kč včetně poplatků, dnes se stejná letenka prodává i za cca 4000 Kč včetně poplatků.  Dá se tak všeobecně říci, že cena letenek klesla oproti začátku 90.let
      téměř o dvě třetiny. Důvodem je především velká konkurence na linkách z/do Prahy, protože již nejsou žádná omezení v cestování a také nástup nízkonákladových leteckých dopravců.

Z celkového hlediska zůstávají ceny neleteckých zájezdů celých posledních 20 let víceméně na stejné úrovni, hlavním důvodem dostupnosti a velkého zájmu o cestování mezi českými občany tak jsou především několikanásobně vyšší průměrné příjmy obyvatel ČR.

Zatímco v roce 1990 byl průměrný měsíční příjem kolem 3000 Kč za měsíc, dnes je to kolem 25 000 Kč za měsíc, přestože ceny neleteckých zájezdů zůstávají posledních 20 let stále na stejné úrovni a v případě leteckých ještě zlevnily. Velká poptávka českých turistů po zájezdech také umožnila cestovním kancelářím nasmlouvat v ubytovacích zařízeních výhodné množstevní slevy. 

Všeobecně řečeno, vzhledem k současné průměrné výši platů cestování za uplynulých 20 let od sametové revoluce neuvěřitelně pro všechny Čechy zlevnilo.
Dalším důvodem je samozřejmě otevření hranic, velká konkurence a tlak na ceny mezi cestovními kancelářemi a leteckými společnostmi, odstranění vízové povinnosti do mnoha států světa a ve srovnání s minulostí mnohem silnější kurz české koruny.

K velkému zájmu o cestování přispěly i tzv. nízkonákladové letecké společnosti, což je novinka stará přibližně 8 let. Díky velmi levným cenám letenek se z létání stala u nás zcela běžná záležitost, létání ztratilo punc výjiměčnosti a stalo se standartem. V současnosti již 14 % českých občanů vycestováva na zahraniční dovolenou letedlem.

Velkou změnu přinesl také internet. Z našeho průzkumu vyplývá, že letos bylo prodáno přes internet přibližně 30% všech zájezdů, zatímco před deseti lety to nebyl ani jeden.
V západoevropských zemích EU činí průměr prodaných zájezdů přes internet přibližně 35% z celkového počtu. 
Na toto číslo bychom se měli v České republice při současném tempu nárustu dostat do dvou let.

Velmi se za posledních 20 let také změnily nároky českých turistů. Zatímco v první polovině devadesátých let minulého století se spokojili s pobytem ve stanech v Chorvatsku a vozili si s sebou konzervy, nyní se již standartem stal 3-hvězdičkový hotel tzn. ubytovací zařízení, která má na každém pokoji vlastní sociální zařízení, televizi, telefon a v objektu je restaurace a recepce.
Češi se již také běžně stravují v místě pobytuí.

Když v krátkosti a stručně shrneme současné české trendy v cestovním ruchu, tak nejpopulárnějšími českými zahraničními destinacemi je Chorvatsko, Slovensko a Itálie, do těchto zemí směřuje téměř polovina českých dovolených..
Český turista si také již zdaleka nenechá všechno líbit a žádá kvalitu služeb, za které si zaplatil a nebojí si o to říct .
Díky stoupající životní úrovni stoupá také zájem o individualizaci dovolené, čeští turisté se zajímají o šnorchlování, výlety, možnosti půjčení auta, potápění, pokoje s výhledem na moře, zajímavé restaurace apod., prostě se začínáme blížit úrovní cestování vyspělým západoevropským národům.  A to je dobře.

REKLAMA