OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Bývalá borovinská továrna stojí na okraji Třebíče v ulici Tomáše Bati. Právě jemu kdysi tato architektonicky jedinečná budova patřila a vyráběly se v ní po milionech boty a ponožky. Dnes tam mohou návštěvníci zažít cestu pokroku. Na jednom konci si mohou prohlédnout první motory, na druhém se s pomocí moderní projekce procházet vesmírem. A nezapomnělo se ani na původní poslání továrny. Nedávno se navíc nabídka ekotechnického centra Alternátor ještě rozšířila.

REKLAMA

Na přípravě jedné z hlavních expozic věnované energii se podílela i energetická společnost E.ON, jejíž povinností je zajistit, aby distribuční soustava fungovala efektivně, spolehlivě a bezpečně. E.ON s Alternátorem navázal dlouhodobou spolupráci. Monumentální hala bývalé kotelny se díky tomu stala jevištěm pro expozici, která věrně a interaktivně ukazuje cestu elektřiny od elektrárny až po zásuvku. „Součástí expozice je také znázornění evropské vzájemně propojené elektrizační soustavy, až po její lokální členění. Navazujeme ukázkou transformace napětí přes všechny námi provozované napěťové hladiny až po nízké napětí zakončené domovním rozvaděčem s elektroměrem. Zábavnou formou se návštěvníci dozvědí, co je například HDO, nebo si vyzkouší rozmrazování distribuční soustavy či práci centrálního dispečinku. Netradiční formou je připravena také hra rozpoznávání energetických stožárů – poznáte třeba soudek nebo sedláka?“ přiblížil Petr Koláček ze společnosti E.ON Distribuce.

Budoucnost energetiky je úzce spojena s chytrými sítěmi (smart grids) a chytrými domy (smart home). Uplatňují se zcela nové přístupy a řešení. „Uvidíte také základní princip fungování chytré domácnosti blízké budoucnosti, kterou můžete mít už dnes. Energii si zákazník může sám vyrábět. Přebytky mohou být uloženy do baterie a následně je z ní domácnost napájena během doby, kdy slunce nesvítí. Pro maximální efektivitu využití energie v domácnosti je nezbytná domácí automatizace, která přináší i významně vyšší uživatelský komfort,“ doplnil Koláček. Součástí celé expozice je také E.ON elektromobilita včetně ukázky rychlonabíjecí stanice.

V rámci slavnostního otevření výstavy byla také ve venkovních prostorách Alternátoru instalována autonomní solární Ekolampa veřejného osvětlení, což prakticky demonstruje budoucí trendy v energetice. Ta bude zaměřená právě na decentrální zdroje, ke kterým patří i toto řešení.

„Využití Alternátoru pro naši expozici je jen jedna z částí vzájemné spolupráce. Používáme tyhle úžasné prostory i pro organizování našich vzdělávacích programů pro děti, jakými jsou například Malá energetická akademie či Mise plus,“ upozornila Gabriela Levá z oddělení koncernové komunikace E.ON a zmínila také další akci. „Malé i ty větší návštěvníky bych určitě ráda pozvala i na náš vlastní vzdělávací program, kdy během mimořádné projekce promítáme na speciální projekční kouli obsah atlasu Dnešní energetický svět,“ doplnila. A je to právě projekce, kterou návštěvníci Alternátoru mimo jiné pochvalně kvitují, o čemž svědčí recenze návštěvníků na facebookové stránce Alternátoru.

„Jde o téměř dvoumetrovou projekční kouli, na které se promítají různé jevy, jež se odehrávají na zemi, v oceánu nebo ve vesmíru. Celou projekci synchronizují čtyři speciální projektory,“ popsal technickou lahůdku Martin Janík z občanského sdružení Ekobioenergo, které Alternátor provozuje. „Chceme zpopularizovat vědu a techniku hlavně dětem,“ dodal. I toto je jedna z cest, jak přilákat mladé lidi zpět k technickým oborům.

„Pro děti i dospělé je Alternátor vítaná a poučná expozice. Město není pozadu a zavádí také stále nové technologie. Zapojili jsme se do projektu chytrých měst, takzvaných Smart Cities. Po vybavení autobusů městské dopravy USB zásuvkami a wi-fi připojením budeme teď v červnu instalovat takzvanou chytrou lavičku na přestupní terminál. Tato lavička funguje na solární energii a lidé si zde mohou dobít mobil nebo se připojit k internetu přes wi-fi. Na základě podepsaného Memoranda spolupracujeme se společností E.ON na realizaci chytrých řešení. Máme v plánu koupit pro úřad auto na elektřinu a počítáme s další novou technologií – chytrým parkovištěm na Komenského náměstí, kde by měla být zřízena také dobíjecí stanice pro elektromobily,“ uvedl starosta města Pavel Janata.

REKLAMA