OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

trebic_01Krátké prudké lijáky i vytrvalé několikadenní deště vždy znovu upozorní na nutnost protipovodňové ochrany obcí a měst. V centru Třebíče se letos staví ochranné zdi. Kromě nich částečně pomůže čelit velké vodě také nový suchý poldr nad Starčí.

Vedle samotné řeky Jihlavy přivádějí vodu do Třebíče také potoky. Stařečský potok ústí za Podklášterským mostem, tedy přímo naproti Židovské čtvrti. Za prudkých dešťů tato vodoteč dosud vyplavovala Stařeč a následně pak vodu přiváděla do Třebíče.

Problém je nyní pryč. V lokalitě nad koupalištěm dal městys Stařeč postavit suchý poldr. Ten bude zachycovat vodu z mnoha hektarů luk. Při využití plné retence zaujímá jeho hladina plochu 90.770 čtverečních metrů a objem vody vykazuje 96.320 krychlových metrů.

„Výstavba poldru v trati Horní Louky probíhala od listopadu 2009 do dubna 2011. Na akci jsme získali dotaci ze Státního fondu životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí,“ sdělil starosta městyse Starče Čestmír Linhart.

Suchý poldr funguje jako jakýsi rybník bez vody. Voda se v něm nahromadí pouze za dešťů. Následně pak pozvolna odtéká a vysychá.REKLAMA