Hladina rybníka Jordán v Táboře se vrátila po téměř třech letech na svou původní úroveň, která v těchto dnech dosahuje výšky 423,3 metru nad mořem. Obyvatelé i návštěvníci druhého největšího jihočeského města tak mohou vodní dílo vidět v celé kráse. Naplnění Jordánu je symbolickou tečkou za pracemi souvisejícími s rekonstrukcí jeho hráze a rozsáhlým odbahněním.

jordan hladina 2

REKLAMA

„Do konce května příštího roku bude Jordán ve zkušebním provozu a teprve pak v řádném. Pro každé toto období platí jiný manipulační řád,“ připomíná provozní ředitel společnosti ČEVAK a.s. Lubor Tomanec.

Právě vodohospodářská společnost ČEVAK má od léta Jordán na starosti, když vyhrála městem vypsané výběrové řízení. „Znamená to návrat k jeho historickému provozování. Kromě posledních dvou desítek let totiž prováděl dohled nad Jordánem a ovládání jeho stavidel hrázný - dnes je to zaměstnanec naší společnosti,“ dodává Lubor Tomanec.

Upřesnil, že provozování Jordánu a technickobezpečnostní dohled nad ním mají dva pracovníci ČEVAKu. Jeden vykonává již zmíněný dohled a druhý má na starosti obsluhu vodního díla. „To kromě jiného znamená například měření nátoku do Jordánu, kontrolu jeho břehů, bezpečnostního přelivu, stavidel nebo měření průsaků vody. Všechny obchůzky a sledované parametry zapisujeme a archivujeme,“ přiblížila mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

jordan hladina 1

Foto: ČEVAK a.s.

Voda do Jordánu nyní teče po panelovém přejezdu sedimentační hráze v Náchodě, který je asi o 40 centimetrů níže než hráz. Zavřená stavidla Jordánu jsou zhruba 35 centimetrů pod vodou a spodní výpusti i sanační průtok zůstávají uzavřeny.

Právě spodní výpusti Jordánu slouží k bezpečné regulaci výšky hladiny i pod úrovní bezpečnostního přelivu. „Pokud přijde z hydrometeorologického ústavu varování před povodněmi nebo rychlým jarním táním, lze s předstihem hladinu vody snížit a připravit tak Jordán na záplavovou vlnu,“ říká Lubor Tomanec.

Jordán vznikl v roce 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší přehradní nádrží v Česku. Původně sloužil k zásobování města pitnou vodou. Ta se z něj k těmto účelům čerpala ještě na začátku 90. let minulého století. Jeho celková zatopená vodní plocha přesahuje 51 hektarů a maximální hloubka je více než 15 metrů.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA