magistratKdo se může Praze v pondělí vyhnout, ať to udělá, uvedl v pátek po jednání krizového štábu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Slíbil, že vedení metropole zajistí nezbytné funkce pro chod Prahy.

"Nejsme nyní schopni hovořit o tom, jaký rozsah stávky bude. Tyto informace jsme zatím od odborářů nedostali. Ale v okamžiku, kdy je tady taková hrozba, je lepší takovým komplikacím předcházet," řekl Svoboda.

Lidé by také měli zvážit, zda pošlou děti do škol.

Odbory v pátek oznámily, že stávka začne v pondělí ve tři hodiny ráno, nemá ale jasně daný konec. Stávka zasáhne železnici, městskou hromadnou dopravu ve velkých centrech, například v Olomouci, Plzni, Brně nebo Ústí nad Labem. V Praze je připravena i blokáda hlavních silničních tahů a nevyjede ani metro.

"My nevíme, kdo vyjede nebo nevyjede. Podle odborů nebude jezdit ani metro, které je naprosto nenahraditelné. Celou situaci budeme monitorovat," uvedl první náměstek primátora Karel Březina (ČSSD), který bude již od 03.00 v sídle dopravního podniku. Dodal, že se má metropole připravit na variantu, že metro v pondělí opravdu nevyjede.

V případě, že se nebude dít nic vážného, tak krizový štáb metropole zasedne v 8 hodin.

Praha má zajištěnu náhradní autobusovou dopravu. "V tuto chvíli máme nasmlouváno do ranní špičky zhruba 20 vozů, potom by jich mělo být kolem 40. Ranní špička pro představu obsahuje tisíc vozů," uvedl dopravní ředitel Petr Blažek. Vedení DPP bude tedy reagovat na konkrétní situaci, která nastane po 04.00, kdy řidiči přijdou na směnu.

Odborářům se nelíbí vládní návrh důchodové reformy, který počítá s možností převádět část peněz ze státního systému do soukromých penzijních fondů. Jsou také proti stále se zvyšujícímu věku odchodu do důchodu. U daňové reformy nesouhlasí s rušením stravenek nebo zaměstnaneckých jízdenek.

U zdravotní reformy se podle odborů neřeší příjmová stránka, peníze se "získají z kapes lidí".

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA