hodina_hObčanské sdružení Hodina H pořádalo v Pelhřimově výměnu mládeže „Život dospěláků“. Výměna se konala od 7. do 15. ledna a byla podpořena programem Mládež v akci. Pelhřimov navštívily skupiny 5 mládežníků od 13 do 17 let s jedním vedoucím z Estonska, Španělska a Švédska. Celý týden se všichni věnovali tématu „Život dospěláků“.
Náplní programu byly různé aktivity neformálního vzdělávání, tedy učení se zábavnou formou či velmi názornou formou. Co přesně mladí lidé celý týden dělali? První den se seznamovali mezi sebou, poznali město Pelhřimov a vyzkoušeli si společné řešení složitého úkolu. Večer patřil Estonsku, kdy se ostatní státy dozvěděly, že nejvyšší hora Estonska a vlastně všech baltských zemí měří 318 metrů, že Skype je estonský vynález a že estonština má 14 pádů. Druhý den začal situacemi ze života dětí a rodičů, které se dějí skoro v každé rodině – syn či dcera se vrátí ze školy a na otázku: „Jak bylo ve škole?“ vždy odpoví pouze „Ok“; zapletení se do vážné situace kvůli špatným kamarádům a jiné. Odpoledne se všichni vrhnuli na otázky o domácnosti. Uvědomili si, kolik energie spotřebovávají různé přístroje, co vše je nutné udělat při praní prádla, vyzkoušeli si čínskou verzi skládání triček a soutěžili v povlékání postele. Na závěr evropská mládež spočítala, kolik stojí měsíčně své rodiče, kolik rodiče průměrně vydělávají a jak tato dvě čísla vycházejí dohromady. Druhý večer patřil španělským zástupcům, kteří připravili prezentaci o městě Elche, o typických španělských oslavách jako San Fermin či Las Fallas a ostatní naučili pár španělských slovíček. Třetí den se mládež ocitla ve hře „Chcete být milionářem“ s otázkami o Evropské unii a státech účastnících se „Života dospěláků“. Pak na ně čekalo setkání se seniorklubem Hodiny H, kterému každá skupina prezentovala svou zemi a kulturu. Odpoledne účastníci uzavřeli přípravou návštěvy Prahy v mezinárodních skupinách. Na pomoc jim sloužila mapa Prahy s měřítkem a informace o různých památkách a místech. Třetí večer byl ve znamení Švédska. Švédská skupina představila Švédsko, jejich vysílající organizaci, jejich zvyky a něco na zub – čokoládu, bonbóny, šťávu z brusinek a tvrdý chléb. Věděli jste třeba, že zip je švédský vynález? Následující den přišla dlouho očekávaná návštěva Prahy. Účastni projektu „Život dospěláků“ se prošli od Pražského hradu až na Václavské náměstí, navštívili Národní informační centrum pro mládež, vyslechli informace o jeho činnosti a také si nechali kousek volna na procházku a nákup suvenýrů na památku a dárků pro rodiče.

log-foto1
Druhou půlku projektu mezinárodní účastníci zahájili debatou o cestování a jeho kladech i záporech. Mládež zjistila, jaké informace je nutné najít před odjezdem do určitého státu a kde takové informace hledat. Dokonce si to vyzkoušeli na konkrétních případech. Odpoledne poznávali, čím se každý z nich chce jednou stát, jakou profesi chce vykonávat. Objevili mezi sebou budoucí učitele, doktory, sportovce, kadeřnici i modelku. Každá skupina jednotlivého okruhu zaměstnání vypisovala charakterové vlastnosti, které jsou k danému povolání potřeba. Večer společně zhlédli film o odpovědnostech života dospělých. Následující den dopoledne každý bádal nad svou místní komunitou, místu, odkud  účastníci pocházelli – město Elche ve Španělsku, městečko Rouga v Estonsku, oblast Robertfors ve Švédsku a Pelhřimov, Košetice a Křelovice v České republice. Všichni se zamysleli nad tím, co jim v jejich vesnicích a městech chybí a co by chtěli změnit. Odpoledne celá mezinárodní skupina navštívila pelhřimovskou střední školu SPŠ a SOU Pelhřimov, kde všechny národní skupiny předvedli své prezentace o své zemi a kultuře. Španělska skupina dokonce roztancovala všechny skupiny jejich makarenou. Večer se vrátili k tématu místních komunit a věnovali se krokům, které mohou mladí lidé udělat pro změny v jejich okolí, jak se do čeho mohou zapojit, že mohou pomáhat, vykonávat dobrovolnou práci a tak pozitivně přispívat k životě kolem sebe sama. Tento večer patřil české skupině a všichni společně zpívali písničku „Měla babka čtyři jabka“ a k tomu tancovali mazurku. Poslední den všechny čekala tvrdá práce. Program Mládež v akci nabízí mnoho příležitostí mládeži již od 13 let, proto si všichni vyzkoušeli přijít s myšlenkou na výměnu mládeže. A povedlo se jim to, mladí lidé v Pelhřimově vytvořili 6 nových nápadů na projekty. Odpoledne zhodnotili svou týdenní práci. Pak jen zbýval rozlučkový večer, při kterém skupinu poctil svou návštěvou pan místostarosta Dufek. Mladí lidé se rozloučili a v sobotu ráno odjeli zpět domů.

log-foto2
Byl to perný týden plný zábavných a naučných aktivit. Všichni mladí lidé se vrátili do svých domovů plní nových informací, dovedností a zkušeností. A dnes už mohou říct, že mají přátelé z celé Evropy.