zelivPro milovníky klasické hudby připravil Želivský klášter na Českomoravské vysočině na 6. listopadu podzimní flétnový a varhanní koncert. Agenturu Mediafax o tom v úterý informovala Pavla Janoušková ze společnosti Commservis.

Podzimní flétnový a varhanní koncert nabídne především hudbu barokních mistrů. Během Adventu a Vánoc na koncert naváže série dalších zimních hudebních představení. "Rádi bychom všem připomněli želivské varhany, a to oba nástroje, jak hrající chórové varhany, tak i velké varhany na hlavním kůru, které v současné době bohužel nefungují," uvedla pořadatelka koncertu Marika Pečená.

V prostorách premonstrátského kláštera vystoupí flétnista Lukáš Vytlačil, doprovodí ho varhaník Petr Žák, který pochází přímo ze Želiva a zároveň zahraje i samostatné sólové skladby.

Vstupné zahrnující koncert a prohlídku kláštera je 130 korun.

Želivský klášter patří mezi nejstarší kláštery v České republice. Nachází se v obci Želiv a byl založen v roce 1139 Soběslavem I. Původně v klášteře sídlili benediktýni, kteří byli roku 1149 vystřídáni premonstráty. Během své existence klášter několikrát vyhořel a byl mnohokrát přestavován. Poslední zásadnější úpravy, které provedl Jan Blažej Santini ve stylu barokní gotiky, pocházejí ze začátku 18. století. Mezi milovníky zlatavého moku je Želivský klášter vyhlášen především pro neopakovatelnou chuť tří druhů klášterního piva, které se vyváží po celé Evropě.

zdroj: MEDIAFAX