uceniUčitelé z Vysočiny navštívili pražské redakce médií a mají zájem o další exkurze, během nichž se seznámí s novinářskou prací v praxi. V rámci projektu Regionální centrum mediální výchovy tak učitele čeká po prázdninách pokračování kurzů a další setkávání s profesionálními novináři.

„V tomto končícím školním roce jsme připravili a odučili dva moduly mediální výchovy v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Také jsme domluvili učitelům návštěvu v pražských redakcích Lidových novin a online deníku Aktuálně.cz, která sklidila velký úspěch. Pokračovat budeme po prázdninách dalšími moduly a chystáme zahájit výuku pro učitele v Třebíči,“ popisuje koordinátor Milan Pilař.

Úspěšní pedagogové, kteří absolvují devět modulů, obdrží vedle certifikátu pro své školy také zdarma software pro školní internetový časopis včetně proškolení týmu a následného servisu a konzultací. Každý z účastníků získá také metodický materiál pro výuku mediální výchovy na školách. Zájemci o projekt se mohou informovat na webových stránkách www.vysocina-medialne.cz a www.centrumvysocina.cz.

Učitelé nevědí, jak vysoké jsou koncesionářské poplatky
Jednotlivé moduly jsou připraveny jako aktivní kurz. Vedle teoretického základu získávají učitelé praktické rady a tipy, jak aplikovat prvky mediální výchovy do svých předmětů. „Vášnivá debata se strhal nad používáním Facebooku. Mezi učiteli jsou jak odpůrci, tak příznivci. Několik učitelů dokonce popisovalo, jak řešili kyberšikanu,“ říká lektorka Eva Fruhwirtová. A prozrazuje perličku ze svých kurzů: „Probírali jsme téma vlastnictví médií a změny po roce 1989. A když jsme narazili na koncesionářské poplatky, tak někteří nevěděli, o co se jedná. A jedna skupina nebyla schopna říct, v jaké výši je každý měsíc jejich rodiny platí.“
   
Od ledna letošního roku zahájilo v Havlíčkově Brodě činnost Regionální centrum mediální výchovy jako projekt, který připravila obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina za podpory fondů Evropské unie, MŠMT a Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt nabízí učitelům základních a středních škol vzdělávání v oblasti mediální výchovy.

Projekty Centrum Vysočina, o. p. s. v roce 2011
Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského 2011 – mezinárodní kemp pro mladé od 16 do 26 let zájemce o historii, současnosti, kulturu a média střední Evropy.

Regionální centrum mediální výchovy – osmnáctiměsíční projekt devíti modulů pro učitele základních a středních škol z Vysočiny. Zájemci se stále mohou hlásit do skupin v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Třebíči.

Školní časopis Vysočiny – soutěž pro žáky základních středních škol z Vysočiny, současně krajské kolo republikové soutěže O nej časopis.
Hlava XXII – v pořadí třetí projekt ve spolupráci s výtvarníkem Radomírem Dvořákem (Havlíčkův Hydepark - 2006, Pamětní deska herci Pavlu Landovskému - 2010).

Centrum Karla Havlíčka Borovského – celoroční projekt pro mladá zájemce o média z Vysočiny. Součástí podprojekt Malí novináři.
Žurnalistika pro seniory – ve spolupráci s Domovem pro seniory v Havlíčkově Brodě, vydávání časopisu Jablíčko.
Akademie třetího věku – vzdělávací aktivity pro seniory z Vysočiny.