cyklista_stinTřináctého ročníku pražského Hervis půlmaratonu se 2. dubna zúčastní také handicapovaný cyklista Jiří Ježek a dvojice závodníků se pokusí štafetovým způsobem odskákat celou vzdálenost po jedné noze. Pořadatelé o tom mluvili ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze.

„Letos jsme museli uzavřít registrace už předem, startovní listina obsahuje devět a půl tisíce běžců,“ prohlásil Jiří Nečásek, marketingový ředitel společnosti Prague International Marathon. „Startujeme 2. dubna ve dvanáct hodin u Rudolfina,“ připomněl.

Ježek se postaví nejen na start půlmaratonu, ale hodlá se zúčastnit i květnového pražského maratonu. „Tu myšlenku jsem v sobě měl od té doby, co jsem se seznámil s Carlem Capalbem,“ připomněl Ježek duchovního otce pražského maratonu. „Předtím jsem ani nepomyslel na to, že bych se svým handicapem někdy mohl běžet. Ale vzklíčila ve mně touha dokázat, že to jde,“ připomněl cyklista, který postrádá část pravé nohy, amputovanou pod kolenem.

Ježek se až do minulého týdne připravoval na mistrovství světa v cyklistice, kde získal titul ve stíhacím závodě na čtyři kilometry. Běh začal trénovat až potom. „S běžeckým tréninkem jsem začal až minulý týden, to je hodně krátká doba. Půlmaraton budu muset přetrpět a spoléhat na cyklistickou vytrvalost. Pak už dostane běh prioritu až do květnového maratonu,“ plánuje šestatřicetiletý Ježek.

„Cyklistika je pro mě jednodušší, tam není noha tolik zatěžovaná vahou těla jako při běhu. Bylo nutné vyrobit speciální protézu na způsob těch, co používá jihoafrický atlet Oscar Pistorius. Ale já dělám rád věci jako první, závodit na kole se zdravými cyklisty také zkouším jako první. Doufám, že tímhle pokusem třeba motivuji pár lidí s podobným postižením,“ řekl Ježek.

Další zajímavé účastníky získal pražský půlmaraton ve dvojici mladých nadšenců, Janu Krédlovi a Janu Odehnalovi, kteří se rozhodli v rámci projektu „Odskáčeme si to za vás“ absolvovat trasu jedenadvaceti kilometrů skákáním po jedné noze štafetovým způsobem.

„Běžel jsem loni pražský maraton a viděl jsem tam zahraničního účastníka, který se na jeho trať vydal pozpátku. To mě inspirovalo a začal jsem hledat možnost, jak někomu pomoci nějakým nezvyklým způsobem,“ řekl Odehnal.

„Vzpomněl jsem si na hokejové tréninky, kde jsme skákali po jedné noze schody. Napadlo nás, že tak vyděláme peníze pro někoho, kdo to potřebuje, a oslovili jsme Výbor dobré vůle Olgy Havlové, který se snaží podpořit lidi se zdravotním postižením,“ vysvětlil. Titulární partner závodu se rozhodl projekt podpořit a přispět částkou 1000 korun za každý odskákaný kilometr.

„Trénujeme od začátku října šestkrát týdně, děláme dřepy, skáčeme do schodů i po oválu,“ vysvětlil Krédl. „Za jeden trénink děláme asi 1300 skoků. Nejvíc jsme v kuse odskákali sedmnáct kilometrů,“ dodal. „Jeden skáče, druhý vedle něho běží a až nebude moci, tak se vystřídáme. A ten, kdo skáče, může střídat obě nohy,“ popsal Odehnal.

zdroj: MEDIAFAX