fotbal_hracTým fotbalistů Dynama České Budějovice prohrál na domácí půdě v nedělním střetnutí 7. kola I. ligy s lídrem tabulky Viktorií Plzeň 0:3. Ve druhém poločase skórovali dvakrát Kolář a jednou Rezek a Jihočeši utrpěli první prohru v tomto ligovém ročníku.

Jihočeskému publiku se v zápase Dynama s vedoucím celkem tabulky poprvé představili dva noví hráči - běloruský stoper Lencevič, který přišel na hostování z FK Bohemians, a odchovanec Lengyel, jenž se vrátil do Českých Budějovic po 11 letech. Lengyel, jenž začátkem týdne předčasně ukončil smlouvu v Rostově na Donu, se postavil na místo defenzivního záložníka.

Na Střeleckém ostrově se hrál v prvním poločase celkem zajímavý fotbal. Domácí byli aktivnější, Plzeňští pečlivě bránili svou polovinu a hledali příležitosti k brejkům. První pětačtyřicetiminutovka zápasu dvou neporažených týmů však nenabídla žádnou gólovou šanci. O nejvzrušivější momenty se postarali domácí hráči brankář Kučera a záložník Hudson. Kučera ve 35. minutě chtěl nechat utéct míč do autu, ale vystartoval na něj Petržela, takže gólman musel v nouzi zahrát rukou za čarou pokutového území. Bylo to za cenu žluté karty, ale mohla to být klidně i červená. O čtyři minuty později Hudson po patičce Ondráška nastřelil boční síť branky Plzně.

Po přestávce začali Plzeňští mnohem aktivněji a v 50. minutě dali velmi nečekaný gól. Nenápadný přízemní centr Rajtorala zvedl Daniel Kolář pod břevno. Sice se přitom zastavil o tyč Kučerovy branky, ale balón byl v síti. Fanoušci Viktorie vedoucí branku oslavili vhozením pěti dýmovnic na hrací plochu, takže utkání bylo asi na dvě minuty přerušeno.

Sebevedomím domácího celku gól zjevně otřásl a v 57. minutě bylo o první podzimní porážce Dynama prakticky rozhodnuto. Po kolmé přihrávce Horvátha přiťukl Koláč míč Rezkovi a ten prostřelil Kučeru na 0:2. V 72. minutě obrana Jihočechů, vyztužená dvěmi novými hráči, inkasovala potřetí. Petrželův centr nechali domácí bez povšimnutí a Kolář dal svůj druhý gól na 0:3. Zápas byl kvůli dalším dýmovnicím přerušen tentokrát na pět minut a rozhodčí fanouškům Plzně vzkázal, že by také utkání mohl předčasně ukončit.

Plzeňští poté mohli hrát to, co potřebovali a ještě jim to usnadnil Ondrášek, který byl v 78. minutě vyloučen po druhé žluté kartě. Po souboji v pokutovém území upadl a rozhodčí Zelinka ho poslal do sprch za filmování. Domácí celek si za celý zápas nevypracoval ani jedinou gólovou příležitost.

„Sice jsme vyhráli o tří góly, ale pro nás to rozhodně nebyly jednoduché body. Klíčovým momentem byl zřejmě první gól na začátku druhého poločasu. Hodně nám pomohl, Budějovice musely otevřít hru, a to byla voda na náš mlýn. Měli jsme k útočení dost prostoru, hru jsme zjednodušili a zrychlili. Všechny tři branky jsme dali z brejků a potrestali jsme každou chybu domácách,“ prohlásil trenér Plzně Pavel Vrba.

„Byl jsem celkem spokojený s hrou mužstva v prvním poločase, i když jsme šanci ze hry neměli. Ale byli nebezpeční hlavně ze standardních situací. Po přestávce už to bylo školení lídra tabulky. Od plzeňského mužstva jsme dostali lekci z jednoduchosti, rychlosti i efektivity,“ hodnotil zápas kouč Jihočechů Jaroslav Šilhavý.

Gambrinus liga, 7. kolo:
SK Dynamo České Budějovice - FC Viktoria Plzeň 0:3 (0:0)
Branky: 50. a 72. Kolář, 57. Rezek. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Lakomý. ŽK: Černák, P. Kučera, Lengyel, Ondrášek - Pavlík, Bystroň. ČK: 78. Ondrášek (Č. Buděj.) Diváci: 4082.

Sestavy:
SK Dynamo České Budějovice: P. Kučera - Žižka, Horejš, Lencevič, Laštovka - Lengyel - Otepka, Černák (66. Pecka), Mezlík (66. Sedláček), Hudson (90. Rakovan) - Ondrášek. Trenér: Jaroslav Šilhavý.
FC Viktoria Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela (87. Střihavka), Kolář (83. Bakoš), T. Rada, Horváth, Jiráček (81. Ďuriš) - Rezek. Trenér: Pavel Vrba.

zdroj: MEDIAFAX