havelPremiéra filmu Václava Havla Odcházení, který vypráví o lidském pojetí životních změn, se uskuteční v úterý v pražských kinech Lucerna a Slovanský dům. Osobně přijde i sám režisér Václav Havel, který byl do 20. března v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN). PODÍVEJTE SE NA TRAILER K FILMU ODCHÁZENÍ!

Bývalý prezident, dramatik a režisér Václav Havel se léčil na interní klinice pražské ÚVN s akutními respiračními problémy. Havlův snímek se bude promítat v deseti sálech Slovanského domu. Týž den se ho dočkají rovněž diváci v kině Lucerna. Následně 24. března snímek oficiálně vstupuje do českých kin.

Odcházení vypráví o doktoru Vilému Riegerovi. Ten zastával dlouhá léta funkci kancléře, ale o svoji pozici přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. Rieger se snaží na sobě nedat nic znát, ale v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, ve které žil řadu let, a musí se účastnit procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve filmu se snaží Havel zachytit nejenom odcházení jednoho politika z funkce, ale obecněji fenomén změny.


Do hlavních rolí Havel obsadil svoji manželku Dagmar Havlovou, Josefa Abrháma nebo Jaroslava Duška. Ve filmu si dále zahráli Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař, Oldřich Kaiser, Barbora Seidlová, Jan Kraus, Josef Polášek a Pavel Landovský. "Václav Havel miluje herce a herci milují Václava, a to je přístup, který nás všechny dostal," uvedla k natáčení představitelka vědkyně obdivující kancléře Riegera Barbora Seidlová.

Václav Havel, který v oblasti filmové režie debutuje, natočil Odcházení podle vlastního scénáře. Film se natáčel během července a srpna loňského roku v památkově chráněném objektu vily Čerych z roku 1928 v České Skalici, závěrečné záběry pocházejí ze zámku v Ploskovicích. Příběh provází hudba Michala Pavlíčka a dominuje jí Dvořákova Óda na radost.

"Film je výjimečný i z toho důvodu, že tři měsíce před natáčením jsme neměli dostatek financí. Ale řekl jsem si, že peníze seženu, nakonec se tak stalo pouhých 14 dní před začátkem natáčení," uvedl dříve producent Jaroslav Bouček.

zdroj: MEDIAFAX