narodni_muzeumSymbolem dočasného uzavření pražského Národního muzea (NM) se staly sedmičky. Do 7. července, kdy se brány muzea kvůli rekonstrukci uzavřou na celých pět let, zbývá od čtvrtka přesně 77 dní, připomněl ředitel instituce Michal Lukeš.

"Sedmdesát sedm dní jsme vybrali, protože sedmička je šťastné číslo a při tak rozsáhlé rekonstrukci je možné, že budeme štěstí potřebovat," řekl ve čtvrtek novinářům Lukeš. Ve čtvrtek tak muzeum začalo odpočítávat dny do chvíle, kdy se 7. července uzavře úplně.

Budovu Národního muzea, která letos oslaví již 120. narozeniny, čeká rozsáhlá rekonstrukce vnitřních i venkovních prostor. Kvůli plánovaným pracím nebudou moci návštěvníci do objektu v čele Václavského náměstí zavítat celých pět let. "Rekonstrukce se opravdu zcela vylučuje se zachováním návštěvnického provozu. Ať už kvůli bezpečnosti expozic, tak návštěvníků. Budova je ve skutečně špatném stavu," upozornil Lukeš.

Kvůli rekonstrukci se musí přestěhovat většina sbírek z depozitářů i samotných expozic, celkem se musí přesunout více než sedm milionů vzácných předmětů. Depozitní sbírky jsou již z velké části odstěhované, právě ve čtvrtek přijel do muzea poslední bezpečnostní transport.

"Nyní skutečně vrcholí stěhovací kampaň, kterou jsme slavnostně zakončili posledním bezpečnostním transportem. Z muzea se již do depozitářů přesunulo mnoho vzácných exponátů, dnes budovu opustil poslední z klenotů – keltská hlava. Bezpochyby jsme svědky největší stěhovací akce v dějinách českého muzejnictví," řekl Lukeš.

Expozice zatím zůstávají na svém místě, z muzea zmizí až po jeho uzavření pro veřejnost na začátku července. V Národním muzeu tak nezůstane prakticky nic ze známých exponátů. "Velice dlouho jsme řešili, jak přestěhovat kostru velryby, která je symbolem přírodovědecké části muzea," poukázal na logistický oříšek stěhování Lukeš. Podle něj je kostra ve velice špatném stavu – poškodil ji už samotný převoz do Prahy v 19. století, ještě více potom upevnění kostry na strop v sále.

"Nakonec se ukázalo, že kdybychom ji chtěli na rekonstrukci sundat, bylo by prakticky nemožné ji tam po skončení prací vrátit. Rozhodli jsme se proto, že ji obalíme a zakonzervujeme v současné pozici, ve které zůstane až do znovuotevření muzea. Symbolicky tak bude dohlížet na průběh prací," dodal Lukeš. Stejný osud čeká ještě asi čtyři exponáty. "Stejný problém jsme měli se slonem a žirafou, protože neprojdou dveřmi. Museli bychom je rozebrat, což je riskantní, takže i tyto exponáty zůstanou zabalené v sálech," uzavřel ředitel.

Všechny ostatní sbírky se přesunou do nově opravených depozitářů v Terezíně. Podle ředitele muzea jsou podmínky terezínských depozitářů nesrovnatelně lepší v porovnání se zastaralými prostory v budově NM. Ty nevětší skvosty navíc budou umístěny v trezorových depozitářích, kde by kromě škodlivých vlivů okolí měly odolat také případným pokusům zlodějů.

Celá stěhovací akce vyšla NM na zhruba 19 milionů korun, dalších 300 milionů potom investovalo do zmiňovaných terezínských depozitářů. Cena předmětů se podle představitelů muzea vyčíslit nedá. "Můžeme jen říci, že každý ze šesti bezpečnostních transportů byl pojištěn na 100 milionů korun, pojistky na běžné transporty se pohybovaly v desítkách milionů. Historická hodnota sbírek muzea je však nevyčíslitelná," uzavřel Lukeš.

zdroj: MEDIAFAX