jiraskovaMinistr kultury Jiří Besser (za TOP 09) ve středu ocení herečku Jiřinu Jiráskovou medailí Artis Bohemiae Amicis. Slavnostní ceremoniál se uskuteční přímo na jevišti Divadla na Vinohradech po představení Famílie, informovala agenturu Mediafax Zuzana Paulusová z divadla.

"Ocenění herečka získá za dlouhodobý přínos a šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí," upřesnila Paulusová.

Jiřina Jirásková ocenění převezme při příležitostí svého významného životního jubilea. Před necelými dvěma týdny oslavila osmdesáté narozeniny.

Jiřina Jirásková je členkou vinohradské scény nepřetržitě od roku 1951 a za 60 let svého působení vytvořila na Vinohradech asi 130 rolí, úctyhodný je také seznam jejích rolí filmových a televizních.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis udělují ministři kultury od roku 2000. Vyzdvihují tak práci významných osobností, které přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Jako první ji převzal spoluzakladatel a umělecký šéf pražské Laterny magiky Josef Svoboda, mezi další držitele patří např. fotograf Josef Koudelka, historik umění František Dvořák, herci Lubomír Lipský, Emília Vášáryová, Soňa Červená nebo malířka Jitka Válová.

zdroj: MEDIAFAX