dieci manatech ikonaNaprosto netradiční způsob, jak otestovat nový pohon u manipulátoru zvolil dovozce manipulátorů DIECI v ČR firma MANATECH CZ. Se strojem DIECI Agri Plus 40.7 VS EVO 2 o hmotnosti 7,7 tuny se vydal na cestu z italského výrobního závodu do Čech. Během šestidenní jízdy se tímto výkonem zapsal do České databanky rekordů.

 

REKLAMA

Manipulátor DIECI dokázal během 6 dnů absolvovat v rámci DIECI MANATECH TOUR 2014 přesun z italského Montecchio Emilia do Jiřic u Humpolce, a to zcela nestandardně po vlastní ose. Během etapové jízdy přes 4 země (Itálie, Německo, Rakousko, Česká republika) trvající čistého času 36:32:05 hod. se prostřídali 2 řidiči společnosti MANATECH CZ Miloš Lesina, Miroslav Zástěra a redaktor Autosalonu František Fiala, kteří museli při akci čelit i extrémním úsekům, jakým byl například přejezd Brennerského průsmyku v Alpách.

dieci manatech 2

Teleskopický manipulátor během úspěšného pokusu o zápis do České knihy rekordů překonal vzdálenost 878,5 km, spotřeboval 379,81 litru nafty, přičemž trasa vedla mimo dálnice, tunely a silniční tahy, na kterých není povolen provoz traktorů. „Při trase jsme se museli vyhnout dálnicím, tunelům, obchvatům a všem silnicím, kde mají tyto stroje zakázaný vjezd. Měli jsme cestu rozdělenou na pět etap po 140 až 160 kilometrech denně," vysvětlil ředitel Manatechu Miloš Lesina, který se při řízení střídal s kolegou Miroslavem Zástěrou. Nakonec byli rychlejší, než čekali, v sobotu už jim zbyl jen úsek z Třeboně do Jiřic.

dieci manatech 3

Během rekordní jízdy tak dovozce manipulátorů DIECI otestoval zcela nový systém pohonu, který je poprvé použit mezi teleskopickými manipulátory. Unikátnost řešení spočívá v použití dvou hydromotorů, které jsou připojeny k mechanické převodovce a pracují na sobě nezávisle, případně oba najednou. Při jízdě do kopce, tahání přívěsu, práci v silážním žlabu hydromotor s variabilním průtokem vytvoří max. kroutící moment a dodá tolik potřebnou sílu, přičemž menší hydromotor s pevným průtokem a většími otáčkami neustále dodává stroji rychlost.

Při jízdě po rovině pracuje jen jeden hydromotor (menší s pevným průtokem) a druhý se zcela odpojí od čerpadla, a tak nespotřebovává žádnou energii a neohřívá dodatečně olej. Tento systém v porovnání s hydrodynamickým systémem šetří 20% paliva. Přednosti nového systému pohonu se prokázaly i během rekordní jízdy. Na většině úseků byl stroj rychlejší, než předpokládal původní itinerář cesty, a to i díky silničním pneumatikám Mitas, které byly jedinou odlišností od sériového modelu.

dieci manatech 1

„Zúčastnili jsme se tohoto projektu, abychom dokázali, že pláště Mitas překonají i takto extrémní úkoly a obstojí i v náročných podmínkách,“ řekl Pavel Kott, produktový manažer pro zemědělské pneumatiky. „Na tuto trasu jsme doporučili pláště s dezénem AR-01, kvůli jejich nižšímu valivému odporu a tedy menším nákladům na palivo. Díky nižší hlučnosti zároveň nabízejí zvýšený komfort jízdy,“ dodal Pavel Kott. Partnerem rekordní jízdy byla také společnost ČSOB Leasing, která nabízí financování na manipulátory DIECI v ČR.

dieci manatech 4

Rekordu s charitativním podtextem bylo dosaženo ve dnech 17. - 22. března 2014 a jeho pořadatelé za každý ujetý kilometr věnovali 1 EURO na konto sdružení vozíčkářů Tango Havlíčkův Brod.

dieci manatech 5

Představení plášťů Mitas s dezénem AR-01
Přední český výrobce mimosilničníh pneumatik Mitas na tento projekt poskytl 5 plášťů rozměru 445/65R22.5 169F AR-01 TL. Jedná se o zemědělský radiální plášť celoocelové konstrukce s vysokou nosností a provozní rychlostí. Plášť je schválen pro rychlost do 80km/hod. AR-01 vyniká velkou jízdní stabilitou a jízdním komfortem. Optimalizovaný, univerzální dezén AR-01 s velkým vykrytím styčné plochy zajišťuje vysoký kilometrový (Mth) výkon na silnici, manipulačních - zpevněných plochách i v terénu. Díky nízkému valivému odporu zajišťuje sníženou spotřebu paliva. Plášť lze použít na poháněných i nepoháněných kolech manipulační a zemědělské techniky. Velká životnost konstrukce tohoto pláště umožňuje jej následně po ojetí opatřit, při použití technologie studené vulkanizace, novým dezénem (protektorem). To vede ke snižování provozních nákladů a k ochraně životního prostředí, protože kostra pláště byla opětovně využita.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA